You are here
Facebook Libra – nowa krypto waluta od Zucerberga zagrozi BitCoin? artykuły News 

Facebook Libra – nowa krypto waluta od Zucerberga zagrozi BitCoin?

Dziś dowiedzieliśmy się więcej o nowej krypto walucie, która ma pojawić się w przyszłym roku. Facebook Libra to twór, który nie powstał jednak samodzielnie, a w jego tworzenie zaangażowane były największe firmy na świecie. Czy jesteśmy właśnie świadkami tego, jak zmienia się rynek finansowy czy może to kolejny krok Facebooka do tego, by mocniej uzależnić jego użytkowników od siebie?

Facebook Libra
Facebook Libra

Miliardy ludzi na całym świecie nie ma dostępu do nowoczesnego systemu bankowości. Część z nich ma za to dostęp do Internetu i w tym Facebooka. Firma widzi w tym szansę na to, żeby rozwinąć swoją krypto walutę, która została ochrzczona nazwą Libra. Ta oparta jest na blochain, a wystartować ma w przyszłym roku. Co takiego będzie można z nią zrobić i dlaczego jest to całkiem sensowny pomysł, choć lekko przerażający?

Facebook Libra

O tym, że Facebook pracuje nad własną krypto walutą, wiadomo było już od dłuższego czasu. Mówiono nawet o tym, że w pracach nad nią uczestniczą takie firmy, jak MasterCard, Visa, PayU czy PayPal. To tylko część z firm, które weszły we współprace z Facebookiem, bo możemy tam znaleźć także Ubera, Ebay oraz Spotify. Łącznie jest to aż 27 firm, które zdecydowały się uczestniczyć w projekcie od Facebooka, który faktycznie może wprowadzić sporo zmian na rynku krypto walut. Przecież Visa czy MasterCard to globalne marki nie kojarzone z „wirtualnym pieniądzem”, a w tym przypadku mówimy o ogromnych zmianach. I ogromnej ilości użytkowników, którzy będą mieli dostęp do nowego środka płatniczego.

Facebook Libra będzie bowiem zintegrowany z najważniejszymi aplikacjami giganta. Znajdziemy go w WhatsApp czy Messengerze, ale powstanie także osobna aplikacja Calibra, która będzie w stanie zarządzać naszymi finansami i dostępnymi środkami. W przyszłości będziemy mogli płacić za pomocą Facebook Libra za usługi online oraz produkty. To jednak pieść przyszłości, bo na samym początku działalności, nowa krypto waluta będzie służyła bowiem do innych celów. Głównie do przelewania pieniędzy na konta innych użytkowników. To pochodna tego, o czym wspominaliśmy na początku tego wpisu. Wiele osób nie ma bowiem dostępu do bankowości, a dzięki Facebookowi ma się to zmienić.

Czy potrzebujemy nowej krypto waluty?

Tutaj nie mamy wątpliwości, że jeżeli faktycznie Libra posłuży do rozpowszechniania łatwego dostępu do „systemu bankowości”, Facebook będzie mógł ogłosić sukces. Zresztą w swojej notce prasowej przedstawiającej portfel, czyli Calibra, dokładnie o tym mówi:

„Dla wielu osób na całym świecie, nawet podstawowe usługi finansowe są nadal niedostępne: prawie połowa dorosłych na świecie nie ma aktywnego konta bankowego, a liczba ta jest większa w krajach rozwijających się, a jeszcze większa dla kobiet. Koszt tego wykluczenia jest wysoki – około 70% małych firm w krajach rozwijających się, nie ma dostępu do kredytów, co roku tracą 25 miliardów dolarów przez opłaty.”

Calibra pozwoli ten problem zmniejszyć, a przynajmniej takie jest założenie, które faktycznie może udać się wprowadzić w życie. Do obsługi wirtualnego portfela potrzeba bowiem tylko smartfona, który jak dobrze wiemy, jest obecnie do kupienia w śmiesznie niskich kwotach. Telefon stał się na tyle popularnym urządzeniem, że jego wykorzystywanie w krajach rozwijających się, nie jest przecież czymś niezwykłym. Tutaj Libra może faktycznie przyczynić się do poprawy stanu rzeczy. Jednak sama krypto waluta może i zapewne będzie wykorzystywana przez ludzi na całym świecie.

Facebook Libra
Facebook Libra

Jak ma działać Libra?

Przesyłanie waluty pomiędzy użytkownikami Facebooka będzie banalnie łatwe. Wystarczy kliknąć w odpowiednie pole i bum, nasz znajomy ma w swoim wirtualnym portfelu środki. Te można będzie wykorzystywać chociażby do zapłacenia za kawę czy przejazd środkami komunikacji miejskiej. Warto także dodać, że płacenie rachunków będzie równie proste i szybkie, jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z krypto waluty od Facebooka.

Sama Libra może być koegzystować z chociażby BitCoinem, bo opierać się ma na trochę innych zasadach. W teorii powinna być także bezpieczniejsza, jeżeli chodzi o jej wartość, bo mówimy tutaj o globalnej platformie, która ma już ugruntowaną pozycję na rynku. Kwestie bezpieczeństwa naszych środków także mają stać na najwyższym poziomie. Firma ma zadbać także o to, żeby nie dochodziło do wyłudzeń czy przekrętów. Co ciekawe, choć Calibra będzie miała być zintegrowana z Facebookiem, Messengerem oraz WhatsAppem, to będzie można z wirtualnego portfela korzystać także bez konieczności posiadania konta w wyżej wymienionych aplikacjach. Zalogujemy się do Calibra z wykorzystaniem dowodu osobistego.

Kiedy Libra wystartuje i kto z niej skorzysta?

Facebook Libra ma wystartować albo pod koniec tego roku albo z początkiem 2020. Już teraz można zapisywać się do wersji Early Access wchodząc na stronę Calibra, gdzie zostaniemy poinformowani o nowych rzeczach. W założeniu Libra ma funkcjonować globalnie i w każdym kraju. Na start usługi to raczej niemożliwe, ale znając Facebooka, długo nie będziemy czekali na to, aż usługa będzie dostępna w większości krajów na całym świecie.

Nowe smartfony, które pozwolą wam korzystać z krypto waluty, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Facebook Newsroom / Calibra / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment