Facebook w wersji Lite już jest – tylko kogo to w ogóle obchodzi?

W Google Play pojawiła się „lżejsza wersja” oficjalnego klienta najpopularniejszej obecnie sieci społecznościowej świata. Niestety, nie każdy będzie mógł z niej skorzystać, gdyż jej dostępność podlega ograniczeniom regionalnym. Sprawdźmy czy jest czego żałować…

Facebook-lite

Zacznijmy od tego, że FB Lite skierowany jest do pewnej grupy użytkowników. Mowa o mieszkańcach krajów rozwijających się tj. Wietnam, Zimbabwe, Nigeria, Bangladesz czy Nepal, którzy choć korzystają z dobrodziejstwa mediów społecznościowych, muszą liczyć się z transferem (zarówno szybkość przesyłu danych, jak i ich ilość).

Bądźmy szczerzy – aplikacja Facebooka dla systemu Android jest niesamowicie zasobożerna, co da się zauważyć nawet na potężniejszych urządzeniach pokroju Galaxy S5, nie mówiąc już o budżetowych słuchawkach, w które (jeśli w ogóle) wyposażeni są mieszkańcy biedniejszych regionów świata. Pomijając kwestię zapotrzebowania na pamięć obliczeniową oraz energię, klient wspomnianej sieci społecznościowej ma apetyt na jeszcze jedną rzecz – mowa o ilości MB jakie pochłania transfer danych aplikacji.

Chcąc zaradzić wyżej wymienionym problemom (tak, dla Wietnamczyków może być to problem) Zuckerberg postanowił przygotować okrojoną, głównie wizualnie wersję aplikacji FB. Program „ważący” jedynie 256 kb został pozbawiony zbędnych elementów, zaś interfejs uproszczono do minimum, co z kolei pozwala zaoszczędzić tak kosztowny pakiet danych. Dodatkowym bonusem płynącym z rozwiązania jest szybsze ładowanie treści nawet w przypadku korzystania z internetu w standardzie 2G.

Dobrze, bardzo się z tego wszystkiego cieszę, tylko co ja jako Europejczyk mam z tym wspólnego? Ceny pakietów internetowych są w naszym kraju śmiesznie niskie, prędkość transferu nawet na zabitych dechami wsiach stoi na przyzwoitym poziomie, zaś aspekty wizualne aplikacji mobilnych są dla mnie niezwykle istotne.

W takim razie czy Facebook Lite może sprawdzić się w Polsce? Oczywiście,  szczególnie u posiadaczy starych, budżetowych smartfonów.  Pozostaje jeden problem – ograniczenia regionalne w Google Play. Na szczęście te da się obejść w bardzo prosty sposób, instalując odpowiedni plik APK z tego linku.

Jeśli należycie do wspomnianej wyżej grupy userów – sprawdźcie Facebook Lite na własnej skórze.

Źródło: Android Central

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

236 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
Jak aplikacje w telefonie ułatwiają życie?

Smartfon ma dziś niemal każdy i to urządzenie, z którym mało kto się rozstaje. Towarzyszy...