reader 750x300

Facebook wprowadza funkcję, która w końcu ma sens

Facebook Automatic alternative text to przykład na to, że sztuczna inteligencja jest fenomenalnym rozwiązaniem.

reader 750x300

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo szczęścia mamy w życiu. Jeżeli jesteście zdrowi, wszystko w waszych ciałach działa względnie dobrze i generalnie problemy was choć trochę omijają, jesteście w lepszej sytuacji niż duża część świata. Codziennie na portalach społecznościowych pojawiają się przeróżne zdjęcia pokazujące, że ktoś gdzieś ma gorzej. Fotografie przewijają się przez newsfeed w zastraszającym tempie i powoli zastępują słowo pisane. I choć nie zawsze pokazują piękno, możliwość ich obejrzenia jest czymś niesamowitym. Uświadamiamy to sobie w chwili, gdy na portalu Marcka Zuckerberga debiutuje funkcja Automatic alternative text.

Skierowana jest ona głównie do osób niewidomych, które chcą w pełni korzystać z serwisów społecznościowych. Obecnie trudno wyobrazić sobie bez Facebooka życie, a nowa funkcja pozwoli na jego lepszy odbiór w sytuacji, gdy wzrok zawodzi. Przeglądając newsfeed użytkownik dostaje głosową informację o tym, co aktualnie ma na ekranie. Owszem istnieją już programy, które zapewniają pomoc dla niewidomych, ale ich funkcjonalność jest zwykle mocno ograniczona. To proste informacje, pokroju tego kto i co zamieścił na swojej tablicy. Automatic alternative text to zupełnie nowa jakość.

Facebook podszedł do tematu inaczej i wykorzystuje stworzone przez siebie algorytmy sztucznej inteligencji do prawdziwego odczytywania zdjęć. Teraz usłyszymy nie tylko to, kto wrzucił zdjęcie. Dostaniemy informację co na danej fotografii się znajduje. Algorytm analizuje obraz, a użytkownik słyszy tylko kilka wyrazów, które mogą go opisać. Niebo, trójka ludzi, uśmiech, drzewa. I to wystarczy, by w głowie pojawiło się choć poglądowe wyobrażenie tego, jak taka scena mogłaby wyglądać.

Funkcja dostępna jest tylko na systemie iOS (po angielsku) i jest ściśle powiązana z screen readerem. W niedalekiej przyszłości powinna jednak zawitać także na Androida. Oczywiście Automatic alternative text cały czas jest rozwijane i możemy spodziewać się, że nie jest to ostanie słowo ze strony Facebooka. I choć często zmiany, które pojawiają się na portalu są… dziwne, ta jest wyjątkiem. Od samego początku widać, że chodzi tu o coś więcej. O pomoc osobom, które chciałby żyć normalniej. Wielkie brawa.

Źródło: Facebook Blog
Fot: jw.

________________________________________________

Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...