Facebook wprowadza zarządzanie czasem

Facebook wprowadza zarządzanie czasem, bo cię kocha

Zapewne wielu użytkowników portalu Marka Zuckerberga nie jest do końca zadowolona z tego, jak on funkcjonuje. W feedzie często widzimy rzeczy, które zupełnie nas nie interesują lub też ludzi, z którymi nie mieliśmy kontaktu od lat. Na portalu spędzamy długie godziny, ale to może się skończyć, bo Facebook wprowadza zarządzanie czasem, by tracić go jak najmniej.

Facebook wprowadza zarządzanie czasem

Zdawałoby się, że w dzisiejszych czasach, wszyscy dążą do tego, by ludzie spędzali jak najwięcej czasu wpatrzeni w ekrany swoich smartfonów. W końcu to tam czeka na nich tyle atrakcji, że nie da się obejrzeć wszystkich w ciągu kilku minut. Dziennie spędzamy w ten sposób więcej czasu, niż uważamy. Zauważyło go Google, które wprowadzi w Android P rozwiązanie pozwalające mieć użytkownikom smartfona kontrolę na czasem spędzanym nad urządzeniem. Zauważyło to także Apple, wprowadzając Screen Time, które m.in. może podsumowywać czas spędzany w poszczególnych aplikacjach. O ograniczeniach powiadomień chyba nie musimy wspominać.

Facebook wprowadza zarządzanie czasem

Duże portale zarabiają na tym, że ich użytkownicy spędzają czas na korzystaniu z oferowanych przez nie dobrodziejstw. W końcu im więcej wpatrujemy się w wyświetlacz smartfona, tym więcej reklam i wpisów sponsorowanych zobaczymy, a portal spokojnie podniesie sobie stawki za wyżej wymienione. Okazuje się jednak, że nie jest tak do końca, a przynajmniej tak mamy myśleć. Facebook wprowadza zarządzenie czasem, czyli nowe narzędzie, które ma służyć użytkownikom. I ci dzięki niemu, będą mogli spędzać na przeglądaniu feeda, znacznie mniej czasu.

Sam pomysł tego, by ograniczać czas spędzony na przeglądaniu portali społecznościowych, nie jest nowy. I nie chodzi tutaj tylko o to, co pokazało Google czy Apple. Psychologowie od dawna ostrzegali, że społeczeństwo zbyt mocno uzależnia się od tego typu rozrywki, a czasem prowadzić to może do poważnych zaburzeń psychicznych. Facebook także to wie, bo wprowadzając nowe narzędzie wcale nie chce, żeby użytkownicy rezygnowali z jego usług. Chce, by spędzali czas bardziej intensywnie oraz ciekawiej. Dodatkowo Facebook liczy na to, że pomoże to rodzicom w kwestii tego, jak ich pociechy spędzają swój czas.

Facebook wprowadza zarządzanie czasem

Jak działa zarządzanie czasem?

Rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich użytkowników mobilnej aplikacji i nie będzie ograniczona przez system, którego ten używa. W końcu odsetek osób, które będą miały w niedługim czasie po premierze Android P, będzie raczej niewielki. Z iOS 12 problem raczej nie występuje. Jak będziemy uruchamiać nowe narzędzie? Całkiem prosto.

W przypadku Facebook, trzeba będzie wejść w ustawienia o aktywności, a następnie wybrać „Twój czas na Facebook’u”. Dostaniemy wtedy dostęp do statystyk pokazujących ile czasu korzystamy z aplikacji i to na każdym z urządzeń, które wykorzystujemy do przeglądania portalu. Będzie można wyłączyć powiadomienia push na określony czas, a także ustawić sobie dzienny limit o którego przekroczeniu będziemy informowani. Narzędzie trafi nie tylko na Facebook, ale również na Instagram. Oczywiście raz wprowadzone zmiany bez trudu można będzie cofnąć, więc dużo będzie zależało od silnej woli samych użytkowników obu portali. Czy będą korzystali z tego udogodnienia? Część pewnie tak, ale nie spodziewamy się tego, by wszyscy zaczęli ograniczać swój czas. Przecież musimy wiedzieć, co takiego zjedli nasi znajomi na kolację.

Smartfony, które pozwolą wam korzystać z Facebooka oraz Instagrama, znajdziecie pod tym adresem.

Źródło: Facebook Newsroom

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...