AppleFBI750x300

FBI zadało potężny cios użytkownikom iPhone’ów, to koniec prywatności!

Stało się – władze USA, a konkretnie pracownicy Federalnego Biura Śledczego znaleźli metodę na obejście zabezpieczeń smartfona zatrzymanego przy okazji strzelaniny w San Bernardino. Walka z terroryzmem? Dobre sobie…

AppleFBI750x300

O żądaniach, bo trudno nazwać je „prośbami” FBI, dotyczącymi stworzenia „furtki” dla władz chcących walczyć z przestępcami informowaliśmy was już kilkukrotnie. Naturalnie sadownicy okazali się nieugięci, a co za tym idzie – nie zamierzali współpracować z władzą, przez co sprawa została skierowana do sądu. Wyrok? Właściwie nie jest on już istotny, gdyż federalni poradzili sobie bez pomocy Apple. To mnie przeraża.

Znam zasady funkcjonowania sieci i związane z nią zagrożenia, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że większość zabezpieczeń można prędzej czy później obejść – kwestia czasu, cierpliwości oraz odpowiedniego sprzętu. Nie mniej jednak to, że władze mogą naciskać na producenta, aby ten podał na tacy życie prywatne userów mnie martwi. Apple miałoby stracić zaufanie milionów użytkowników tylko po to, aby USA mogły odczytać dane z jednego urządzenia? To nie mogło się udać i nie udało się. Cóż – FBI poradziło sobie bez pomocy giganta z Cupertino i zapewne poradzą sobie jeszcze nie raz.

Cała sprawa jest o tyle bulwersująca, że wspomniany podmiot oczekiwał od firmy stworzenia swojego rodzaju furtki, przez którą można by dostać się do pożądanych danych. Nie mówimy tutaj o jednym smartfonie „terrorysty”, ale o telefonach milionów userów. Bądźmy szczerzy – zbyt duża władza rodzi nadużycia. Dziś sprawdzą zamachowca, jutro sportowca popalającego trawkę. Efekt – jeden i drugi może zostać ukarany. Pytanie, czy jeden skręt może być powodem permanentnej inwigilacji? Może, choć nie powinien.

Nie chce wylewać żalu. Doceniam to, że służby chcą sumiennie wykonywać obowiązki związane z ochroną obywateli, ale nie zgodzę się na „pełną” utratę kontroli nad wrażliwymi danymi.

Jesteście podobnego zdania, czy popieracie w całości działania federalnych?

Źródła: Twitter, TechSpot.

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach, w tym również recenzowany właśnie model. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...