firefox17

Firefox obchodzi swoje 10 urodziny

10 lat istnienia – bo właśnie tyle czasu upłynęło od wypuszczenia na rynek pierwszej stabilnej wersji przeglądarki internetowej Mozilla Firefox – świętują jej twórcy i użytkownicy. Z tej okazji i w związku z powstałą kolejną wersją (a mianowicie 33.1.), producenci maja dla nas kilka nowości.

firefox17

 Nowe zmiany dotyczą głównie prywatności użytkowników przeglądarki w sieci. Według ankiety przeprowadzonej w ostatnim czasie, 74% internautów czuje się inwigilowanymi w sieci przez różne firmy. Połowa z  osób ankietowanych twierdzi, iż chciałyby móc całkowicie wymazać niektóre odwiedzane stronny z pamięci komputera i pozostać anonimowymi.

W związku z tym, pierwszą z nowości jest wprowadzenie w przeglądarce domyślnej wyszukiwarki DuckDuckGo. Pozwala ona użytkownikom na wyszukiwanie treści bez cenzury, i, dbając o naszą prywatność, nie zapisuje adresu ip oraz historii wyszukiwanych stron.

Kolejną z nowości jest przycisk Wyczyść, znajdujący się w menu otoczenia przeglądarki. Umożliwia on szybkie usuniecie historii przeglądania, danych tymczasowych, ciasteczek z ostatnich 5 minut, 2 albo 24 godzin. Oczywiście opcja tego typu znajdowała się od dawna w przeglądarce , ale była dostępna w pasku menu lub pod odpowiednim skrótem klawiszowym.  W tej chwili usuwanie historii przeglądania jest jeszcze szybsze i prostsze do znalezienia.

1415632447-md-firefox331privacy2

To jeszcze nie koniec niespodzianek. Mozilla poinformowała o stworzeniu projektu Polaris , który ma na celu zapoznać użytkowników z czyhającymi na nich zagrożeniami w sieci oraz umożliwić większą kontrolę. Ponadto dołączyła do Center of Democracy & Technology (CDT) i projektu Tor, aby wspólnie przeciwstawiać się cenzurze, wolności internautów i anonimowości. Fundacja w najbliższym czasie chce uruchomić węzły Tora i bardzo możliwe, że zostanie ona skonfigurowana z przeglądarką. Jak na razie testowany jest mechanizm nightly, który ma rozwiązać część naszych problemów.

Deweloperzy nie zapomnieli także o zaawansowanych użytkownikach, tworząc zmodyfikowaną wersje przeglądarki Firefox Development Edition. Modyfikacja ma dużo przydatnych funkcji dla programistów, znajduje prostsze oraz szybsze rozwiązania do konsoli www, debbuger, edytora stylów CSS.

Miejmy nadzieję, że nowa wersja Firefoxa i jego nowe funkcje spełnią oczekiwania użytkowników oraz nadal będzie jedną z najczęściej wybieranych przeglądarek internetowych jak przez ostatnie 10 lat.

Źródło

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...