You are here
Francuzi zlikwidowali Black Hand — forum, na którym mogliście kupić broń, narkotyki oraz podrabiane dokumenty artykuły News 

Francuzi zlikwidowali Black Hand — forum, na którym mogliście kupić broń, narkotyki oraz podrabiane dokumenty

Francuskie władze postanowiły zrobić porządek z jednym z groźniejszych forów działającym w dark webie. Black Hand, bo tak nazywał się serwis “pozwalał” na handel podrobionymi dokumentami, kontami bankowymi, narkotykami oraz bronią palną. Ogromny sukces czy kropla w morzu potrzeb?

Black Hand

Większość internautów nie zapuszcza się w odmęty sieci, skrywane przez Dark Web. Jednak czym jest w ogóle “Szara sieć”? To część internetu dostępnego jedynie z poziomu Deep Webu, czyli głębszego poziomu sieci. Aby dostać się do umieszczonych tam treści potrzeba specjalnej wersji przeglądarki, która nie tylko daje nam dostęp do ogromnej liczby treści, ale również zapewnia nam względną anonimowość.

Choć część dark webu stanowią treści legalne, znajdziemy w nim również strony oferujące narkotyki, zlecenia przestępstw, a także nielegalne materiały wideo. Jednym z większych działających we Francji serwisów był Black Hand. Był, gdyż tydzień temu poinformowano o jego zamknięciu i aresztowaniu osób z nim związanych.

To koniec Black Hand

Mniemam, że większość z was nie przejmie się zamknięciem wspomnianego serwisu. W końcu nie każdy trudni się działalnością na forach takich jak BH. Niemniej wiadomość o aresztowaniu administratorów i moderatorów strony przez francuskie władze, sama w sobie jest ciekawa. To już kolejny przykład na to, że ciemna strona internetu, a przynajmniej jej znaczna część nie zapewnia takiego stopnia anonimowości, o jaki chodzi cyber-złoczyńcom.

Władze zatrzymały kilka osób podejrzanych o działalność na Black Handzie, ale to nie wszystko. Zarekwirowano komputery, dokumenty oraz pieniądze, zarówno fizyczne, jak i te wirtualne. To koniec Black Hand, ale w sieci działa jeszcze wiele jemu podobnych miejsc. Czy sukces Francji oznacza, że bliźniacze strony czeka podobny los? Niekoniecznie.

Winne błędy przestępców

Owszem, przy dużych środkach pieniężnych, czasie i odpowiednim zespole rozbicie podobnych “działalności” nie jest rzeczą niemożliwą. Jednak większość osób i stron związanych z nielegalną działalnością wpada z uwagi na swoją nieostrożność.

Błędy, niedociągnięcia lub chwilowy brak rozwagi pozwalają zlokalizować serwery, osoby, a nawet konta bankowe. Nikt nie jest nieomylny, prawda?

Źródło

Related posts

Leave a Comment