wycinek

Google aktualizuje kolejną aplikację – Mapy zyskały odświeżony interfejs zgodny z Material Design

Gigant z Mountain View od pewnego czasu stara się przystosować wygląd autorskich aplikacji mobilnych do tego, z czym użytkownicy zmierzą się po aktualizacji urządzeń do najnowszego Androida 5.0 Lollipop. Co kilka dni w Google Play pojawia się update poszczególnych produktów. Tym razem padło na Mapy.

wycinek

Interfejs tytułowej aplikacji został przeprojektowany zgodnie z Material Desing, a co za tym idzie niektóre elementy zostały spłaszczone. Odświeżono także animacje przejść pomiędzy modułami programu. Nie oznacza to jednak, że „cukierkowość” aplikacji to jedyny bonus uaktualnionej wersji Mapy. Przeciwnie, to właśnie dodatkowe możliwości i umieszczenie przycisków w innych miejscach sprawią, że korzystanie z rozwiązania Google będzie przyjemniejsze oraz co ważne wydajniejsze.

Screenshot 2014-11-05-19-07-19

Screenshot 2014-11-05-19-09-28

Po prawej stronie ekranu głównego aplikacji znajdziemy trzy przyciski: kompasu, lokalizacji (pokazuje na mapie punkt, w którym się znajdujemy) oraz nawigacji. Ten ostatni zainteresował mnie najbardziej, gdyż dotychczas należało najpierw wyszukać adres, przedrzeć przez ustawienia i dopiero ustalić trasę. Teraz wystarczy nacisnąć „pływającą” ikonkę i już – jesteśmy w miejscu, w którym wybierzemy punkt docelowy oraz środek transportu (auto, komunikacja miejska, rower, a nawet własne nogi). 

Screenshot 2014-11-05-19-07-24

Po „przewinięciu” ekranu od lewej strony, naszym oczom ukazuje się menu z zakładkami:

  • Twoje miejsca – zapisana wcześniej lokalizacja tzw. gwiazdki
  • Zobacz w pobliżu, o czym później
  • Natężenie ruchu oraz Transport publiczny – wybór rodzaju danych wyświetlanych na mapach
  • Teren – opcja przydatna dla wędrówek pieszych oraz rowerowych
  • Google Earth
  • Ustawienia

Zatrzymajmy się na chwilę przy zakładce „Zobacz w pobliżu”. Funkcjonalność ta pojawiła się w aplikacji już kilka miesięcy temu, jednak dopiero teraz stała się czytelna oraz funkcjonalna. Jej zadaniem jest przedstawienie użytkownikowi propozycji miejsc (restauracje, kina, muzea itd.), w oparciu o aktualną lokalizację oraz godzinę (dane można edytować). Dzięki temu, userowi niezaznajomionemu z otaczającym go terenem łatwiej będzie podjąć decyzję dotyczącą zaplanowania najbliższych godzin. Sam z pewnością skorzystam z nowego rozwiązania Google przy okazji wyjazdu do obcego miasta.

Screenshot 2014-11-06-12-59-23

Jak widać, Google nie daje nam odetchnąć, co rusz prezentując nowsze wersje aplikacji. Pytanie, która jako kolejna doczeka się uaktualnienia? Wiadomości, dialer, czy może kalkulator? Odpowiedź na to pytanie poznamy w najbliższych dniach.

Dodaj komentarz

236 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
Jak aplikacje w telefonie ułatwiają życie?

Smartfon ma dziś niemal każdy i to urządzenie, z którym mało kto się rozstaje. Towarzyszy...