PlaNet 750x300 2

Google będzie wiedziało, gdzie jesteś na podstawie… zdjęcia

Niedługo może się okazać, że nigdzie nie będziemy czuć się w pełni anonimowo. Google pracuje nad algorytmem, który pozwoli zlokalizować, gdzie zostało zrobione zdjęcie. Tak po prostu, bez znaczników, a jedynie za pomocą pikseli.

PlaNet 750x300 2

Google w pocie czoła pracuje nad nowym algorytmem PlaNet, który pozwoli na odgadywanie, gdzie zostało zrobione zdjęcie. Wydaje się banalne, wszak każdy z nas w mniejszym, bądź większym stopniu to potrafi. Szczególnie, gdy chodzi o duże miasta i ich charakterystyczne punkty. Nie ma chyba osoby, która widząc na fotografii Statuę Wolności, nie potrafiłaby jej przypisać do Nowego Jorku.

Zresztą, swoich sił od dawna można spróbować w przeglądarkowej zabawie Geoguessr, gdzie zostajemy rzuceni w nieznane miejsce na świecie, a naszym zadaniem jest zlokalizowanie go na mapie. Google przetestowało zresztą swój produkt za pomocą gry i można powiedzieć, że algorytm wyszedł ze starcia z żywym człowiekiem zwycięsko. Dziesięć „obeznanych ze światem” osób wzięło udział w grze i PlaNet na 50 rund, wygrało 28. Każdy kto grał w Geoguessr wie, że to nie takie łatwe, tym bardziej programistom z Google należą się słowa uznania.

PlaNet 750x300 1

PlaNet potrafi już całkiem sporo, choć jest dopiero w fazie rozwoju. Na puli ponad 2 milionów zdjęć zaciągniętych z Flickera (bez żadnych geodanych), trafność algorytmu może nie wygląda rewelacyjnie, ale do czasu. Jeżeli chodzi o obszary wiejskiej PlaNet w 28,4% trafiał, a w krajobrazach miejskich 10,1%. Algorytm wykorzystuje do odnajdowania miejsc mapę świata, którą podzielono wstępnie na 26 tysięcy kwadratów, a do każdego przypisano odpowiednie zdjęcia. Dzięki temu PlaNet potrafi co raz więcej i więcej, a z każdą nową fotografią przybywającą do bazy jego zdolności rosną. Co to może oznaczać?

W przyszłości algorytm PlaNet będzie można wykorzystywać na potrzeby wojska czy policji. Pytanie tylko, czy nie zostanie on użyty przeciwko szarym obywatelom? O tym, że Google zbiera coraz więcej informacji o swoich użytkownikach, wiadomo od dawna. Tylko czy kiedyś gigant przestanie zbierać dane i próbować je wykorzystywać?

Źródło: TechnologyReview
Fot: jw.

________________________________________________

Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku. 

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...