Google Glass w Polsce – rozmowa z Wojtkiem Kalicińskim
Podczas Warszawskiego GDG DevFest 2013 mieliśmy okazje porozmawiać z jednym z organizatorów imprezy. Ponadto, dzięki uprzejmości Wojtka Kalicińskiego (Kalicińscy.com) mogliśmy przyjrzeć się uważniej inteligentnym okularom od Google.
Dla Polaka opisywane urządzenie to pełna egzotyka. Właściwie, spotkanie osoby korzystającej z Google Glass na terenie naszego kraju graniczy z cudem, lecz te naprawdę się zdarzają. Na konferencji programistycznej DevFest zauważyłem Wojtka Kalicińskiego, który wynalazek giganta z Mountai View miał przy sobie. Postanowiliśmy zadać mu kilka pytań dotyczących Google Glass.
Nasz rozmówca zakupił urządzenie będąc w Stanach Zjednoczonych, lecz jak można wywnioskować z dialogu decyzja o nabyciu GG nie była po prostu zachcianką. Jako Developer, Wojtek miał na celu testowanie jak i pisanie aplikacji na opisywane okulary. Taki wkład w ekosystem produktu jest istotny, gdyż na chwilę obecną ilość programów dostępna na tę platformę nie zachęca (11 Apk).
Zapytaliśmy o przydatność Google Glass dla „zwykłego Kowalskiego”:
„Pół na pół, przydają się w niektórych okolicznościach jak impreza, którą chcemy fotografować, nagrywać filmiki, na wakacjach w obcym mieście, do nawigacji. Natomiast czy są przydatne do chodzenia po mieście, które znam – to nie do końca”
Niedługo, bo już 19 listopada prawdopodobnie wyjdzie GDK (Glassware Development Kit), które da sporo możliwości developerom piszącym aplikacje na Google Glass. Dzięki temu, w niedługim czasie powinniśmy spodziewać się wysypu nowych rozwiązań.
Wojtek Kaliciński opowiedział nam o działaniu okularów i tak dowiedzieliśmy się, że GG składa się z trzech części: Aparat, wyświetlacz oraz touchpad. Domyślnie okulary pracując w trybie czuwania, nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności. Wyłączenie ekranu ma oczywiście pozytywny wpływ na działanie urządzenia na jednym ładowaniu. Po tapnięciu w panel dotykowy oraz wypowiedzeniu polecenia, zaczyna dziać się magia. Od teraz możemy używać nawigacji, wykonywać zdjęcia, filmiki, a nawet udostępniać treści.
Funkcje Google Glass są lekko kontrowersyjne, szczególnie w kwestii prywatności. Osoba stojąca naprzeciw nas nie zauważy, kiedy zrobimy zdjęcie. To budzi obawy, choć nie u wszystkich.
Wizja inteligentnych okularów stopniowo staje się rzeczywistością, lecz niestety. Na chwilę obecną GG można kupić jedynie na terenie USA i tylko jako Explorer Edition. Nie jest znana też ostateczna cena urządzenia.