Google Maps — istotne nowości dla użytkowników iPhone’ów

Aplikacja Google Maps dla systemów iOS została zaktualizowana o nowe funkcje. Dwie z nich mogą znacząco podnieść komfort użytkowania usługi giganta z Mountain View na iPhone’ach.

Google Maps

Wczoraj wieczorem po wejściu do repozytorium Apple AppStore mogliśmy zaobserwować monit o dostępności aktualizacji aplikacji Google Maps. W zasadzie, jeśli jeszcze nie dokonaliście uaktualnienia apki Google’a, notyfikacja widnieje tam dalej. Sam zdecydowałem się na instalację “od ręki”, czego absolutnie nie żałuję…

Google Maps wkrada się do ekosystemu Apple

Ekosystem stworzony prze koncern z Cupertino to w zasadzie obieg zamknięty, strzeżony przed wpływami z zewnątrz. Cóż, obserwując historię i ewolucję rozwiązań firmy, możemy przyznać, że dzisiejszy Apple jest i tak w kwestii otwartości stosunkowo “uleglejszy”. Dowodem mogą być zgody na implementacje rozwiązań firm trzecich, których usługi zostają częściowo zintegrowane z tymi systemowymi, czyli stworzonymi przez samych sadowników.

Weźmy takie Google Maps. Najnowsza aktualizacja rzeczonej aplikacji dedykowanej urządzeniom pracujących pod kontrolą iOS została wyposażona w dwa ficzery, które są elementami konkurencyjnymi w stosunku do aplikacji Mapy od Apple. To zakasujące, zwłaszcza że Sadownicy “odgrodzili” swój produkt od innych już dawno, czego finałem była rezygnacja z preinstalowania Google Maps w iOS. Teraz firma ewidentnie luzuje wymagania, co może być początkiem większej otwartości, nie pełnej, ale jednak. Do rzeczy.

Okazuje się bowiem, że najnowszy update Google Maps zawiera dodatkową aplikację do iMessage. To nowe rozwiązanie, dzięki któremu użytkownicy iPhone’ów będą mogli bez wychodzenia z aplikacji udostępnić swoją lokalizację znajomym. Co ciekawe, funkcja nie jest zupełnie nowa, ale wcześniej wykorzystywała do działania Mapy Apple. To znacząca różnica, zwłaszcza w Polsce, gdzie popularniejszą usługą jest produkt Google’a. Jak to działa? Korzystanie z nowego elementu jest banalnie proste i ogranicza się do dwóch kliknięć. Niestety, są pewne ograniczenia…

Udostępnianie lokalizacji w ramach iMessage odbywa się w sposób statyczny, a co za tym idzie — dane nie będą aktualizacje w czasie rzeczywistym. Wspominam o tym tylko dlatego, że wcześniejsza aktualizacja Google Maps wprowadziła do aplikacji możliwość śledzenia użytkownika (po wyrażonej zgodzie) w trybie real-time. Nie mniej jednak samo pojawienie się opisywanego elementu cieszy.

Google Maps I widgety iOS

Udostępnianie lokalizacji w czasie rzeczywistym to nie wszystko. Mapy Google zyskały także nowy widget, dostępny w widoku “dzisiaj”.

Google Maps

“Trasa”, bo tak nazwano element, jest skrótem do wyboru trasy nawigacji. Jedno kliknięcie przenosi nas do odpowiedniego miejsca w Google Maps. Kiedy określimy już cel naszej podróży, widget wyświetli nam wskazówki w czasie rzeczywistym. Jak nie trudno zgadnąć, te będą dostępne dla nas po wysunięciu belki w każdym elemencie systemu Apple iOS. Dotychczasowo nie mieliśmy takiej możliwości. Owszem, GMaps potrafiły wysyłać powiadomienia push, jednak nie były to informacje dokładne, a to właśnie dokładność danych świadczy o ich przydatności.

Oczywiście aktualizacja zawiera także poprawki błędów oraz łatki bezpieczeństwa. Nas, użytkowników najbardziej interesują jednak nowości w postaci “namacalnych” ficzerów ułatwiającym nam życie. Miejmy nadzieję, że wczorajszy sygnał do otwartości Apple’a nie jest zdarzeniem jednostkowym, a zapowiedzią lekkiej modyfikacji polityki.

Źródło: Apple AppStore

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3829 More posts in artykuły category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...