ChromebookGooglePlay750x300

Google Play wylądował na pierwszych Chromebookach

Komputery pracujące pod kontrolą systemu Chrome OS wzbogaciły się właśnie o obsługę Google Play Store. Co oznacza to dla przeciętnego użytkownika?

ChromebookGooglePlay750x300

Plotki o tym, jakby gigant z Mountain View miał wyposażyć Chromebooki w dostęp do sklepu z aplikacjami dla systemu Android krążyły w sieci od dawna. Kilka tygodni temu, nieoficjalne informacje zostały potwierdzone, a co za tym idzie, symbioza obydwu platform miała być już tylko kwestią czasu… i była.

Okazuje się, że już kilku dni użytkownicy systemu Chrome OS mogą cieszyć się wspomnianą wyżej funkcją, która pozwala uruchamiać programy z zielonego robota, na jakby nie patrzeć desktopowych notebookach. Jak donoszą pierwsi testerzy większość popularnego oprogramowania pokroju Facebooka, Skype’a czy pakietu Office działa naprawdę stabilnie, choć w przypadku mniej znanych produkcji zdarzają się „zadyszki” lub co gorsza chwilowy brak dostępu do usługi. Należy tutaj pamiętać, że rozwiązanie, choć oficjalne dalej jest w fazie testowej. Oznacza to, że chcąc cieszyć się Google Play na Chromebooku należy zaktualizować go do najnowszej wersji deweloperskiej oznaczonej numerem „53”. Jeśli wierzyć osobom mającym styczność z ów oprogramowaniem – działa one bez większych zastrzeżeń i nadaje się do codziennego użytkowania (czego nie zaleca samo Google).

Kolejnym „obostrzeniem” w dostępie do scalonego ekosystemu aplikacji jest ograniczona kompatybilność z Chromebookami. Lista wspieranych urządzeń prezentuje się imponująco, jednak nie na każdym z poniższych sprzętów zadziała Google Play.

Lista modeli, na których pojawi się Google Play

  • Acer (11 C740, 24, 11, 15, CXI2, 14, 13 for work)
  • Asus (C200, C 201, C202SA, C300SA, C300, N62, C10)
  • Dell (11 3120, 13 7210
  • HP (11 G3, G4, 13 G3, 13)
  • Samsung (2 11”, 3)
  • Toshiba (2, 2 2015)
  • Lenovo (100s, N20P, N21, ThinkCentre, ThinPad 11e, N22)
  • Google Pixel (2015)

Niestety, na chwilę obecną jedynie Asus Chromebook Flip zdaje się potwierdzać obecność ów funkcji. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych tygodni, ficzer zadziała na większości z wyżej wymienionych urządzeń.

W mojej ocenie – postępowanie Google w kwestii stopniowego „wydzielania” opcji jest jak najbardziej uzasadnione. Aby wydać na rynek produkt wpisujący się w pewne standardy, należy go najpierw dokładnie przetesować i co istotne – warto zrobić to na ograniczonej liczbie użytkowników. Pomijając tę oczywistość, powodem może być też sam model obsługi aplikacji, które dedykowane są smartfonom oraz tabletom z ekranami dotykowymi. Łatwo zgadnąć, że sporą ich część należałoby przemodelować tak, aby nadawały się do obsługi myszką. To zadanie trudne, choć nie niemożliwe, lecz z powodu utrudnienia – mniej popularni deweloperzy mogą sprawę, mówiąc brzydko – olać.

Chromebook GooglePlay

Kiedy rozwiązanie „stabilne”?

Spokojnie, oczekiwanie dla oficjalną implementację obsługi Google Play w Chromebooku nie będzie trwało w nieskończoność. Właściwie zakończenie plac i ostateczne udostępnienie aktualizacji systemowej planuje się na jesień 2016 roku, a więc od „wielkiego wydarzenia świata Androida” dzieli nas zaledwie kilka miesięcy. Po tym czasie, urządzenia pracujące pod kontrolą systemu ChromeOS staną się potężnymi narzędziami. Dobrze, przesadziłem z tymi „potężnymi”, ale prawda jest taka – że komputery wykorzystujące platformę Google’a zyskają i to sporo. Właściwie dla przeważającej liczby użytkowników będą to sprzęty idealne. Obecne Chromebooki są zbyt ograniczone, z drugiej strony, po co komuś Windows, skoro nie wykorzystuje więcej niż dziesięciu procent jego możliwości? Wspomniane komputerki wydają się więc sensownym wypośrodkowaniem pomiędzy funkcjonalnością a oczekiwaniami.

http://www.youtube.com/watch?v=6YjhaHdUN9A

Zainteresowani? Jeśli nie macie sposobności do własnoręcznego przetestowania rozwiązania – koniecznie zapoznajcie się z powyższym filmem, na którym to prezentowana jest tytułowa funkcja. Kto wie – może w przeciągu kilku tygodni, zagości ona na waszych Chromebookach?

Źródła: KitGuru, YouTube (Jim Mendenhall)

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...