Growing the 8 Bit Generation

W piątek, 3 czerwca na Pixel Heaven będzie miała miejsce europejska premiera filmu dokumentalnego „Growing the 8 Bit Generation”.

Dokument stanowi nie lada gratkę dla fanów platform retro, przede wszystkim zaś dla miłośników firmy Commodore. Obeznani w temacie będą mieli okazję przypomnieć sobie czasy pierwszych komputerów domowych i wkład firmy w tworzenie historii o nich. Jeśli ktoś nie miał okazji, by obcować z którąkolwiek z tych maszyn, to film da mu wgląd w to, jak niegdyś wyglądał rynek komputerowy. Na ekranie zobaczymy m.in. Jacka i Leonarda Tramielów, Chucka Peddle, Ala Charpentiera, Bila Herda, Michała Tomczyka, Dave’a Rolfe, Richarda Garriota, Jeffa Mintera, Andy’ego Finkela, Steve’a Wozniaka, Nigela Seartle, Johna Granta, Nolana Bushnella, Ala Ancora oraz Joe Decuira.

Na YouTube obejrzeć możemy trailer, który otwierają ważne słowa, jeśli prześledzimy późniejszą historię komputerów osobistych. Wypowiedział je Jack bądź też Jacek Tramiel/Trzmiel, założyciel Commodore International: „chciałem być pewien, że każdy dom i każda osoba może sobie pozwolić na zakup Commodore 64. Udało mi się.” Jest to o tyle znamienne, że to właśnie ten komputer był urządzeniem dla mas i udało się sprzedać 25 milionów egzemplarzy C64. Chociaż miłośnicy małych komputerów prowadzili kiedyś między sobą wojenki o to, które urządzenia są lepsze – Atari 65XE/800XL czy Commodore 64 – to nie ulega wątpliwości, że Tramielowi udało się rozbudzić w ludziach pasję i zrobić z nich geeków. Czasy sporów już dawno minęły i chociaż od czasu do czasu gdzieś tam pobrzmiewają ich echa, to wszyscy miłośnicy starych platform spotykają się na zlotach, gdzie panuje świetna atmosfera.

http://www.youtube.com/watch?v=cAPw8clX8jE

Ze zwiastuna można się dowiedzieć, że poza Commodore 64 zobaczymy na pewno Sinclair, Intellivision, ColecoVision, Commodore VIC-20 oraz Sharp MZ-700. Nie zabraknie też komputerów IBM i Apple.

Jak słusznie zauważono podczas trailera – każdy nosi w sercu swoją pierwszą maszynę. My z niecierpliwością czekamy na premierę filmu „Growing the 8 Bit Generation”. 

 

_____________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...