Ha!art o związku literatury z grami wideo

Związek literatury i gier, dwóch odmiennych od siebie mediów, może być niezwykle owocny. Świadczą o tym produkcje inspirowane książkowymi tytułami oraz literatura, którą napisano w oparciu o gry. W 2014 roku można było zobaczyć w Krakowie amerykańską wystawę Games by the Book, którą opatrzono polskim tytułem Gry: przypadki książkowe. Wydarzenie to, mające miejsce w Artetece WBP, było bodźcem do powstania 51 numeru magazynu o kulturze współczesnej ha!art.

Gry kojarzone przede wszystkim z rozrywką zaczęły być od dłuższego czasu tematem badań naukowych. Powstają na ich temat rozprawy doktorskie, a badaczy interesuje m.in. poetyka produkcji wideo. Jest jeszcze coś, co może przyciągać do wirtualnej rozrywki również ludzi sceptycznie do niej nastawionych. Twórcy gier chętnie sięgają po motywy literackie i często połączenie świata literackiego z wirtualnym przynosi spore korzyści – wystarczy spojrzeć chociażby na Wiedźmina 3: Dziki Gon.

Ha!art sięga po tematykę mariażu obu tych mediów, przy okazji dotykając tematyki gier planszowych. Na okładce zdecydowano się umieścić Atari 2600, czyli konsolę, na którą powstawały (i powstają nadal!) gry z uproszczoną grafiką, a mimo to potrafiącą przykuć uwagę graczy do telewizorów na długi czas. Artykuły obejmują autorów z różnych epok, a ich krótka forma pozwala zainteresować się tematem na tyle, by samemu zgłębić potem dany temat.

Biorąc pod uwagę zainteresowanie, jakim cieszy się tematyka można spodziewać się rosnącej liczby podobnych publikacji. Temat jest bowiem bardzo obszerny i nie sposób go wyczerpać – powstają przecież coraz to nowsze produkcje. Może ktoś pokusi się o analizę książek, które powstały z inspiracji wirtualnym światem, a do takich należą między innymi pozycje związane ze StarCraftem. Takie badania uwypukliłyby rolę literatury przy powstaniu nowych produkcji oraz pokazały, czy warto pisać książki oparte na fabule gier wideo.

51 numer ha!art można przeczytać tutaj

 

__________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór gier oraz konsol w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...