You are here
Hey Siri, boli mnie brzuch — porady medyczne w asystentce artykuły News 

Hey Siri, boli mnie brzuch — porady medyczne w asystentce

TheGuardian, powołując się na wewnętrzną dokumentację Apple, podaje, iż Siri wzbogaci się niebawem o porady medyczne. Niestety, wdrożenie nowości zajmie firmie sporo czasu i nie powinniśmy spodziewać się ich wcześniej niż jesienią 2021 roku.

Siri
fot. Apple

Apple ewidentnie stara się dbać o kwestie zdrowotne swoich klientów. Rozbudowane aplikacji, próby nawiązania kooperacji z ośrodkami medycznymi oraz funkcje takie jak EKG w Apple Watchu tego dowodzą. Sadownicy nie zamierzają spoczywać na laurach i przygotowują kolejną nowość z zakresu zdrowotności. Chodzi o porady medyczne… tak jakby.

Siri jako „domowy lekarz”

Skłamałbym, pisząc, że nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy. Asystenci głosowi są coraz ważniejszymi dla przeciętnych użytkowników smartfonów usługami. Faktu implementowania w nich nowinek nie powinien nikogo dziwić, nawet jeśli w grę wchodzą porady medyczne oraz monitorowanie stanu zdrowia. Nie myślcie jednak, że Siri zacznie diagnozować wasze schorzenia i wystawiać skierowania do lekarzy specjalistów. Zanim podobne scenariusze wejdą do naszej codzienności, upłynie sporo wody.

W jaki więc sposób Siri zadba o nasze zdrowie? Serwis źródłowy nie podaje niestety żadnych konkretów i w pełni to rozumiem. Jest na to stanowczo za wcześniej. Bazując jednak na dostępnej wiedzy o asystentce oraz możliwościach „medycznych” sprzętu oraz usług Apple, możemy w dużym przybliżeniu określić przyszły sposób działania Siri.

Obstawiam, że będzie ona zwracać uwagę na nasz puls i wyniki EGK, które płyną do „systemu” dzięki zegarkowi Apple Watch. W przypadku opisania przez nas objawów np. przeziebienia Siri może podpowiedzieć nam domowe sposoby leczenia objawowego lub zarekomendować wizytę u internisty. Sądzę też, że odpowiedzi, choć ograniczone z uwagi na kwestie prawne (odpowiedzialność), będą stosunkowo pomocne. Na to liczę. Pozostaje jeszcze kwestia obsługi języka polskiego w Siri, na którą czekamy dobrych kilka lat. Pozostaje mieć nadzieję na pozytywny rozwój tej sprawy.

Sprzęt od Apple znajdziecie na Vipelektrogadzet. Nie zapomnijcie oglądać jutrzejszej konferencji, na której poznamy nowe iPhone’y 11.

Źródło: MacRumorsTheGuardian

Related posts

Leave a Comment