holoflex

HoloFlex ekranem przyszłości?

Hologram na wyświetlaczu smartfona? HoloFlex zapowiada niesamowite rozwiązanie, które może zmienić rynek.

holoflex

Trójwymiarowy obraz, który widoczny jest dla każdego i to bez potrzeby zakładania specjalnych okularów, wydaje się czymś nieprawdopodobnym. Do tej pory takie rozwiązania się nie pojawiały, ale wygląda na to, że wszystko się właśnie zmieniło. Otóż naukowcy z Queen’s University Human Media Lab stworzyli prototyp wyświetlacza holograficznego. Tak, dobrze przeczytaliście.

Przygotowany przez nich smartfon można wyginać jak kartkę papieru. Oczywiście tylko do pewnego stopnia, ale pokazuje to, że w przyszłości będzie można konstruować smartfony, które nie będą się niszczyły, gdy wsadzimy je do tylnej kieszeni spodni i usiądziemy na krześle. Jednak samo to, że HoloFlex potrafi się ugiąć to nie wszystko. Robiący to użytkownik wpływa swoimi ruchami na to, co dzieje się na ekranie. Innymi słowy, każde wygięcie wyświetlacza powoduje reakcję oprogramowania.

http://www.youtube.com/watch?v=UDOkwJTPgCc

Wyświetlacz stworzony został z wielu oddzielnych warstw, a każda z nich generuje światło niezależnie. Dzięki temu spoglądanie na smartfona z obojętnie której strony da ten sam efekt. Zobaczymy trójwymiarowy obraz, który w odbiorze przypomina odrobinę znane z dziecięcych zabawek specjalne ekrany. Tam pod odpowiednim kątem można było dostrzec kształty, normalnie nie widoczne dla oka. I choć HoloFlex w porównaniu do klasycznych wyświetlaczy nie daje tego samego poczucia jakości, to pokazuje drogę, którą mogą pójść producenci smartfonów.

W teorii HoloFlex ma wyświetlacz w rozdzielczości 1080p, ale po przepuszczeniu go przez wszystkie warstwy mające zapewnić trójwymiarowość, wyjściowy obraz dostajemy rozpikselizowany do granic możliwości. Wygląda to tragicznie, ale jest to cena, którą obecnie trzeba zapłacić za holograficzne właściwości sprzętu. I jeżeli technologia pozwoli to w niedalekiej przyszłości powinno udać się stworzyć ekran, którego jakość wyświetlanego obrazu nie będzie odbiegała do dzisiejszych standardów, a jednocześnie zapewni on pełen trójwymiar bez zbędnych okularów. Brzmi fantastycznie i liczymy na to, że uda nam się dożyć tej chwili. Czekają nas cudowne czasy.

Źródło: TheVerge
Fot: jw.

_________________________________________
Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...