HP Officejet Pro X576dw – najszybsza drukarka na świecie!

Urządzenie wielofunkcyjne HP Officejet Pro X576dw to sprzęt przeznaczony do typowych prac biurowych. Zapewnia błyskawicznie szybkie drukowanie kopiowanie itd., ale czy faktycznie stanowi jak zapewnia producent „Rewolucje w druku”? Czy może jest kolejnym za drogim urządzeniem, które się tak naprawdę niczym nie wyróżnia?

WP 20150219 14 18 08 Pro

Unboxing i pierwsze wrażenia

Urządzanie HP otrzymaliśmy zapakowane w sporej wielkości kartonowe pudło o znaczącej wadze (prawie 28 kg). Producent postarał się, aby transport drukarki był wygodny – karton posiada cztery uchwyty, dzięki czemu w prosty i szybki sposób można ją przemieścić. Po otwarciu tego wielkiego pudła ukazuje się nam dobrze zabezpieczony styropianem, kompletny sprzęt. No może nie do końca, zabrakło mi tutaj standardowego kabla USB przeznaczonego do drukarek, niedopatrzenie może drobne, lecz przy tak wysokiej cenie (około 700 dolarów) producent mógłby dorzucić go w gratisie, cóż niestety tego nie zrobił.

Co jeszcze znajdziemy w środku? Komplet wkładów atramentowych, płytkę z oprogramowaniem zawierającą sterowniki oraz instrukcję użytkowania, plakat opisujący proces podłączania i pierwszego uruchomienia urządzenia. Według producenta do akcesoriów powinien zaliczać się również podajnik papieru HP Officejet Pro X-Series z ciekawie rozwiązaną mechaniczną kontrolką ilości papieru, lecz z uwagi na to, iż jest on integralną częścią drukarki ciężko go sklasyfikować jako wartość dodaną.

Wizualnie opisywane urządzanie wielofunkcyjne prezentuje się całkiem dobrze. Tworzywo, z jakiego zostało wykonane, sprawia wrażenie solidnego i wytrzymałego, choć dla niektórych może wydawać się tandetne. Panel sterownia, w jaki wyposażona została drukarka, złożony jest z kolorowego wyświetlacza oporowego o przekątnej 10,9 cm, kontrolki łączności bezprzewodowej, 6 podświetlanych przycisków pojemnościowych oraz złącza USB.

WP 20150219 14 18 18 Pro

Nie ma się zasadniczo do czego przyczepić. Wyświetlacz działa poprawnie, obsługa panelu jest intuicyjna, lecz czasem potrzebna jest chwilka, by odszukać interesującą nas opcję. Jedyną niedoróbką, jaką udało mi się odkryć, jest brak możliwości wydruku za pośrednictwem złącza USB plików tekstowych zapisanych w formacie innym niż PDF. Być może jest to kwestia licencyjna, ale obsługa przez wewnętrzny system drukarki, plików .doc, .docx czy chociaż .txt mogłaby okazać się przydatna.

Z tyłu drukarki odnajdziemy dodatkowe USB, miejsce do podłączenia kabla sieciowego, port do komunikacji z pecetem oraz 2 pinowe złącza zasilania. Warto dodać, iż drukarka może komunikować się ze światem za pomocą wbudowanej karty Wi-Fi oraz obsługuje rozwiązania Apple AirPort.

Konfiguracja

Cóż, w tej kwestii nie ma o czym zbytnio pisać, urządzenie wielofunkcyjne HP Officejet Pro X576dw wystarczy podpiąć do komputera za pomocą kabla USB, zainstalować sterowniki i zacząć korzystać. Nic prostszego.

Podłączenie drukarki za pomocą sieci Wi-Fi również od trudnych należeć nie powinno z uwagi na fakt istnienia w oprogramowaniu drukarki kreatora konfiguracji łączności tego typu. Niestety, muszę zaznaczyć, że nikomu w nasze redakcji, włączając w to informatyków, nie udało się tego dokonać. Oczywiście problem mógł istnieć również po stronie naszych routerów, ale jakoś Internet nam na laptopach działa. Problem pozostaje zagadkowy i nierozwiązany. Cóż, trochę techniki i człowiek się gubi. (EDIT: Po 2 godzinach wytężonej pracy nasi dzielni informatycy rozwiązali problem łopatologicznie, przelogowując kilkukrotnie drukarkę pomiędzy access pointami)

WP 20150219 14 19 55 Pro

Specyfikacja Techniczna

• Funkcje: drukowanie, kopiowanie, skanowanie, faksowanie;

• Prędkość druku w czerni (według producenta) ISO: do 42 str./min, tryb roboczy: do 70 str./min;

• Prędkość druku w kolorze (według producenta) ISO: Do 42 str./min, tryb roboczy 70 str./min;

• Zalecana miesięczna liczba stron wydruków: od 1000 do 6000 arkuszy, max. 80 000;

• Technologia druku: HP PageWide z atramentami pigmentowymi;

• Jakość: kolor – do 2400 × 1200 dpi, czerń – 1200 × 1200 dpi;

• Procesor 792 MHz.

Drukowanie

Prędkość, z jaką testowany Officejet wyrzuca zadrukowane kartki, jest zatrważająca. Po wydrukowaniu już kilku stron wiedziałem, dlaczego ta maszyna uzyskała oficjalne uznanie i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najszybsza drukarka na świecie – jej rekord to wydruk 500 kolorowych stron w zaledwie 7 minut i 18 sekund.

http://www.youtube.com/watch?v=1tq_JZsBcJM

Zarówno jakość wydrukowanych tekstów, jak i zdjęć wydaje się zadowalająca, choć jeżeli chodzi o rozdzielczość wydruku grafik, to nie spodziewajmy się tu zbyt dużego poziomu dokładności. Oczywiście jest to urządzenie biurowe, którego głównym zadaniem jest produkcja tekstu na papierze, a nie drukowanie fotografii, więc ciężko wymagać czegoś więcej w tej kwestii poza poprawnością.

Poziom dźwięku, jaki wydobywa z siebie urządzenie podczas pracy, jest całkowicie do przyjęcia. Ba stwierdziłbym nawet, iż pracuje ona bardzo cicho, biorąc pod uwagę prędkości, do jakich potrafi się rozpędzić.

Skanowanie, kopiowanie

Urządzenie świetnie radziło sobie ze skanowaniem i kopiowaniem wszelkich materiałów. Wartą wspomnienia opcją jest podajnik skanera, który automatyzuje proces, umożliwiając szybkie zeskanowanie wielu kartek. Wadą, w mojej opinii, jest mały obszar skanowania, sądzę, iż w urządzaniu tej klasy, na szybie skanera swobodnie powinny mieścić się 2 strony A4. Niestety w tym przypadku tak nie jest.

WP 20150219 14 19 24 Pro

Eksploatacja i tusze

Drukarka posiada dwa podajniki papieru: główny, o którym wspominałem, może pomieścić do 500 stron oraz boczny na 50 kartek z możliwością rozszerzenia go do 500 dzięki zakupowi dodatkowego podajnika.

Bardzo ciekawie rozwiązana została kwestia wymiany wkładów atramentowych – zastosowano pewnego rodzaju system szufladkowy, umożliwiający uzupełnienie tuszu w dosłownie kilka sekund.

Oryginalne tusze umożliwiają, w zależności od pojemności, wydruk od 2500 do nawet 9200 stron wykorzystując wkłady oznaczone jako XL. Ceny oryginalnych wkładów atramentowych wahają się w okolicach 460 zł za tusz XL i 300 zł za zwykłą pojemność, a zamienników w granicach 200 zł za XL.

WP 20150219 14 18 41 Pro

Podsumowanie – czy warto?

Jeżeli jesteście maniakami szybkości, jeździcie samochodami marki Ferrari lub Maserati to musicie ją mieć, nie ma wszak na razie na świecie szybszej drukarki, lecz jeśli prowadzicie małą firmę lub chcecie lepszy, wielofunkcyjny sprzęt domowy, sugerowałbym zakup czegoś wolniejszego, a tańszego i spełniającego te same funkcje.

Po pełne dane techniczne odsyłam Was do strony producenta.

 

Dodaj komentarz

239 More posts in testy category
Recommended for you
Sennheiser HD 100
Sennheiser HD 100 — recenzja podstawowych słuchawek zaufanej marki

Tytułowy producent znany jest z kosztownych słuchawek wysokiej jakości, ale myli się ten, kto uważa, że...