You are here
Huawei ma kolejne 90 dni na dokończenie biznesu w USA artykuły News 

Huawei ma kolejne 90 dni na dokończenie biznesu w USA

Wczoraj tj. 19 sierpnia 2019 roku upływał trzymiesięczny termin, który Trump wyznaczył Huawei na dokończenie swoich spraw w Stanach Zjednoczonych. Dziś wiemy już, że prezydent USA przedłużył ten okres o kolejne 90 dni. Oficjalny powód to tylko przykrywka dla nieczystej zagrywki politycznej względem Chin.

Huawei
fot. Pxhere

Sprawa wpisania Huawei na czarną listę podmiotów, z którymi nie będą mogły współpracować amerykańskie przedsiębiorstwa, zdaje się nie mieć końca. Użytkownicy urządzeń chińskiego koncernu mogą czuć się zdezorientowani, zwłaszcza że cała sprawa może zakończyć się brakiem możliwości korzystania z Androida na smartfonach marki Huawei. Zanim to się jednak stanie, Donald Trump musiałby zdjąć czasowy „parasol ochronny”, ale prezydentowi USA niespecjalnie do tego śpieszno. O czym właśnie się przekonaliśmy.

Trump daje Huawei kolejne 90 dni

Rząd USA zdecydował o przedłużeniu okresu ochrony Huawei o trzy miesiące, dodam — kolejne trzy miesiące. W tym czasie firma ma uporządkować swoje sprawy na terenie kraju. Jednakże oficjalnym powodem przedłużenia wspomnianego okresu jest to, że na terenach wiejskich Stanów Zjednoczonych część infrastruktury telekomunikacyjnej opiera się na nadajnikach Huawei. Lokalne władze otrzymały więc 90 dni na realizację przedsięwzięcia wymiany nadajników i przeprojektowania infrastruktury. Sęk w tym, że jest to niewykonalny w tak krótkim czasie projekt.

Powiedzmy sobie jasno. Wymiana infrastruktury to ogromny proces, na który składają się przetargi, umowy, zmiana przepisów oraz same zamówienia, realizacja, a także odpowiednie testy. Okres 90 dni jest zwyczajnie za krótki tak na skomplikowane, powiązane ze sobą wzajemnie zadania. Najpewniej Trump doskonale zdaje sobie z tego sprawę, a przedłużenie „parasola ochronnego” traktuje jak kartę przetargową w negocjacjach z Chinami.

W mojej opinii mamy do czynienia z kolejnym elementem wojny handlowej pomiędzy supermocarstwami. Możliwość zdjęcia bana z Huawei oznacza dla Chin wymierne korzyści, a co za tym idzie, USA mogą wymagać od tamtejszych władz gestów dobrej woli na zupełnie innym polu. Dziś, patrząc na działania Trumpa, jestem niemal pewny, że problemy Huawei są nieco na wyrost i koniec końców marka nie zniknie ot tak z terenów USA.

Smartfony Huawei znajdziecie pod TYM adresem.

Źródło: 9to5Google

Related posts

Leave a Comment