You are here
iA Writer 5.0 jest idealnym narzędziem do pisania, ale nie zastąpi Worda Aplikacje 

iA Writer 5.0 jest idealnym narzędziem do pisania, ale nie zastąpi Worda

Wczoraj użytkownicy komputerów z macOS korzystający z tytułowej aplikacji otrzymali monit o możliwości jej zaktualizowania do wersji iA Writer 5.0. Nie będę rozwodził się nad tym, czy warto dokonać update’u, gdyż lista zmian, którą omówię w tekście, sama w sobie jest odpowiedzią. Niestety, program, mimo wprowadzonych nowości, nie stanowi alternatywy dla pełnoprawnych edytorów tekstu.

iA Writer 5.0

Od wielu lat żyję “z pisania”. Program, w którym dokonuję najważniejszej po reaserchu czynności (wprowadzanie) tekstu), jest dla mnie szalenie istotnym narzędziem. Przez większość życia korzystałem z Worda, poznając coraz to nowsze jego odsłony. Program ze stajni Microsoftu jest kapitalny, ale mocno rozbudowany i zawierający mnóstwo funkcji, z których zwyczajnie nie korzystam. Zacząłem więc szukać prostego narzędzia pozwalającego mi na maksymalne skupienie przy wprowadzaniu tekstu.

Tak trafiłem na Calmly Writer, czyli prosty do bólu edytor MarkDown. Prostota, wygoda i skupienie były nieporównywalne z tym, co oferował Word. Niemniej, przesiadając się na komputery z systemem macOS, postanowiłem poszukać lepszego narzędzia, które naturalnie bazowałoby na znacznikach MarkDow, o których pisałem w TYM tekście. Poszukiwania okazały się owocne i stałem się szczęśliwym użytkownikiem aplikacji iA Writer, która doczekała się właśnie istotnego uaktualnienia.

iA Writer 5.0 — co nowego?

W iA Writer 5.0 zakochałem się przeszło rok temu. Przez ten czas napisałem za jego pomocą ponad tysiąc tekstów, co pozwoliło mi wyrobić sobie opinię na temat programu. Mimo przelotnych “romansów” z innymi aplikacjami uważam iA Writer za zdecydowanie najprzyjaźniejsze w pracy narzędzie. Teraz chciałbym podzielić się z wami nowościami, które trafiły do wersji oznaczonej jako 5.0.

  • Pierwsza kwestia to tak zwany Organizer, który jest czymś w rodzaju menedżera plików. Możemy tutaj przenosić i porządkować nasze publikacje
  • Możliwość ukrywania kart
  • Nowe animacje
  • Możliwość zmiany koloru aktywnej ikony iA Writer 5.0 w doku na czarną
  • Poprawki błędów
  • Nowy pasek statusu, w którym umieszczono informację o liczbie wpisanych znaków, słów, zdań oraz przewidywanym czasie “czytania”

Tworzenie, a edycja

iA Writer 5.0 jest genialną aplikacją, która po dodaniu nowości, stała się jeszcze lepsza. Niestety, jej zalety mogą być dla wielu także wadami. Prostota, ograniczona funkcjonalność oraz brak zaawansowanego formatowania, powoduje, że program sprawdza się świetnie jako narzędzie do wpisywania tekstu, ale w kwestiach edycyjnych zupełnie sobie nie radzi.

Warto więc pamiętać o tym, że produkt iA nie zastąpi Worda, Pages czy innego zaawansowanego edytora plików z rozszerzeniem doc.

Źródło: iA Writer

Related posts

Leave a Comment