You are here
[IGF 2015] Nagrody IGF rozdane – laury zdobyła  również polska produkcja… Wydarzenia 

[IGF 2015] Nagrody IGF rozdane – laury zdobyła również polska produkcja…

Siedemnasta edycja corocznych nagród „Independent Games Festival” (Festiwal Gier Niezależnych) już za nami. Wśród rywalizujących ze sobą tytułów znalazły się również dwie polskie produkcje – „ This War of Mine” oraz „The Vanishing of Ethan Carter”.

„Festiwal Gier Niezależnych”, obok brytyjskich nagród „BAFTA”, „Golden Joystick Awards” oraz „Games Awards”, to jedne z ważniejszych wydarzeń w branży… O laury walczą tutaj produkcje twórców niezależnych. Nic więc dziwnego, że wyróżnienie gry statuetką „IGF” jest dla deweloperów niezwykle prestiżowe. W tegorocznej edycji wśród nominowanych tytułów znalazły się dwie polskie gry. „This War of Mine” – twór warszawskiego studia 11 bit studios oraz „Zaginięcie Ethana Cartera” – projekt zespołu „ The Astronauts”.

Więcej szczęścia mieli autorzy pierwszej produkcji… „This War of Mine” wyjechało z San Francisco z nagrodą publiczności. Przypomnijmy, iż na grę głosowano drogą internetową, co oznacza, że tytuł wzbudził uznanie wśród szerokiego grona odbiorców. Gdyby jakimś cudem do tej pory ktoś nie słyszał jeszcze o polskiej marce, informujemy, że w grze pokierujemy losami zwykłych ludzi, którzy muszą przetrwać w ogarniętym konfliktem zbrojnym świecie. Recenzja „This War of Mine” w niedługim czasie pojawi się na naszym portalu, więc nie będę wdawał się w szczegóły, aby nie psuć Wam zabawy.

Paweł Miechowski podczas „GDC” zdradził portalowi „Gamasutra”, że ważnym aspektem „This War of MIne” było łamanie przyzwyczajeń graczy – do przeciwników, których należy wyeliminować, czy zagadek, które mają konkretne rozwiązania.(…) W „This War of Mine” nie ma prostych rozwiązań, nie ma oczywistych konsekwencji. Dlatego gra pozwala, w przeciwieństwie do mediów linearnych, odczuwać autentyczne wyrzuty sumienia z powodu czynów i ocen. Jak widzimy gracze docenili starania warszawskiego studia.

Głównym wygranym okazało się „Outer Wilds” – miks symulatora podróży kosmicznych z grą akcji. Wczesną wersję gry można pobrać z tego adresu. Mimo, że gra jest stosunkowo krótka, dla fanów science-fiction jest pozycją wręcz obowiązkową. Statuetka za najlepszą narrację powędrowała w ręce twórców „80 Days”, gry studia inkle games, której fabuła oparta jest o uwielbianą przez duże grono czytelników powieść Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”. W kategorii udźwiękowienia laur zwycięstwa przypadł „Ephemerid: A Musical Adventures”, natomiast za najbardziej intrygującą oprawę nagrodzone zostało „Metamorfobeat”, czyli interaktywny alfabet.

Źródło: IGF

 

Related posts

Leave a Comment