Inspiracją dla logo systemu Android, były piktogramy z publicznych toalet…

Zastanawialiście się kiedyś, skąd projektanci czerpią swoje pomysły? Do Iriny Blok – projektantki logo systemu Android – natchnienie przyszło wprost z drzwi publicznych toalet.

 Narodziny zielonego bohatera

Irina Blok w 2007 roku, gdy jeszcze pracowała dla firmy z Mountain View, dostała zlecenie, by wspólnie ze swoim zespołem, którym kierowała, opracowała logo pewnego systemu mobilnego. Głównym założeniem firmy było, aby symbol robota był prosty, a przy okazji ludzki. By wzbudzić w sobie zapał twórczy, Blok zaczęła nałogowo oglądać filmy science fiction oraz zapoznała się z wyglądam wielu zabawek, inspirowanych, tą tematyką. Jednak wena nadciągnęła z zupełnie innej strony, niż by się spodziewała nasza projektantka.

Rozbudzanie umysłu…

Tym co wzbudziło myśl na znak towarowy Androida, okazały się piktogramy przedstawiające postaci kobiety i mężczyzny z publicznych toalet. Projekt przypadł do gustu współpracownikom Google, a dodatkowo jako, że sam system tworzony jest na licencji open source podobnie postąpiono ze znakiem handlowym.

Różne oblicza zielonego przyjaciela

Było to dosyć odważne posunięcie, gdyż większość znanych firm stoi na straży swoich znaków towarowych i jest przeciwna wszelkim próbom ingerowania w nie, pod groźbą pozwu. Blok wspomina, że paca nad tworzeniem, tego logo przypominała narodziny dziecka: „Dajesz mu życie, a ono rozpoczyna własne”. I rzeczywiście – projekt bardzo łatwo poddaje się modyfikacjom i z każdą kolejną odsłoną nowego systemu, robocik zyskuje swój niepowtarzalny wygląd, choć dalej jest rozpoznawalny, jako logo firmy z zielonym robotem.

Rozpoznasz jaka to marka?

Jeśli chodzi o kolor, zieleń symbolizuje naturę, środowisko i świeżość. Firmy z branży technologicznej stosują, tę barwę, gdy chcą być kojarzone z czystą energią, a w dalszym kroku energooszczędnością. Jak sama projektantka przyznała celem, który przyświecał Blok, przy pracy nad znakiem było, aby logo stało się tak łatwo rozpoznawalne, jak znaki na toaletach. Uważacie, że jej się ta sztuka udała?

W kolejnym artykule przedstawię historię powstania logo Apple’a. Zapraszam do śledzenia naszej strony.

 

 

Dodaj komentarz

236 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
Jak aplikacje w telefonie ułatwiają życie?

Smartfon ma dziś niemal każdy i to urządzenie, z którym mało kto się rozstaje. Towarzyszy...