Intel pomaga badać pszczoły

Badania pszczół, w których pomaga Intel nie mają na celu sprawdzić czy da się zmieścić komputer oparty o ich procesor na pszczole, a ustalić przyczynę masowego ginięcia tych pożytecznych owadów.

Pszczoły to niesamowicie istotny element ekosystemu – odpowiadają za zapylanie ogromnej ilości kwiatów i owoców (ponad 30 procent pożywienia roślinnego, które spożywamy, jest zapylane właśnie przez pszczoły), a także zajmują ważne miejsce w życiu człowieka, produkując drogocenny miód. Niestety od paru lat na świecie drastycznie zaczęła maleć populacja przydatnych owadów, a przyczyny są nieznane. Naukowcy zajmujący się pszczołami nazywają to fenomenem zapadania się kolonii pszczelich, jednak nie są w stanie ustalić na czym fenomen ów polega. Problem, który może doprowadzić do wyginięcia pszczół narasta i występuje niezależnie od miejsca na świecie, w którym pszczoły żyją.

Do pomocy biednym owadom zagrożonym wyginięciem przystąpił między innymi Intel, który wspólnie z organizacją CSIRO, troszczącą się o dobro australijskich pszczół, postanowił stworzyć system monitorowania uli. Każda pszczoła w danej kolonii zostaje wyposażona w malutki pakunek, o wadze 1/3 owada, w którym znajdują się czujniki pozycjonujące oraz badające różne cechy owada i jego otoczenia. Do tej pory badaczom udało się założyć „plecaczki” aż 10,000 pszczół w jednej z tasmańskich pasiek. Ten osobliwy plecak zawiera drobną baterię, która może być zasilana z wibracji, a także antenę, którą przekazuje dane do komputera je analizującego, wyposażonego oczywiście w układy Intela. Za stworzenie i obsługę systemu nadzorującego pszczoły odpowiada również Intel. Producent procesorów pokazuje tym samym, że częścią promocji i tworzenia wizerunku nowoczesnej korporacji IT jest także działanie na rzecz pomocy pszczołom, które dzięki temu mogą zostać ocalone od wyginięcia. Wszyscy wygrywają w tym wypadku.

Źródło: engadget

 

 

 

 

 

 

 

___________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego (w tym ze słuchawkami Street w promocyjnej cenie) sklepu internetowego.


Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...