Linux wczoraj ukończył 24 lata

Linux jest wszędzie, nawet jeśli go nie widzicie. To darmowe i w pełni otwarte oprogramowanie jest wykorzystywane na całym świecie i nie ma chyba osoby zainteresowanej światem technologii, która by się z nim nie zetknęła lub choćby o nim nie słyszała. Kto by pomyślał prawie ćwierć wieku temu, że zrobi tak zawrotną karierę…

Linus Torvalds twórca Linuxa sam ogłosił wczoraj tą radosną dla wszystkich fanów systemu z postacią pingwina Tuxa w (nieoficjalnym) logo, wiadomość. System ten (a precyzyjniej główny komponent systemu GNU/Linux, gdyż do właściwego funkcjonowania potrzebuje jeszcze tzw. środowiska userspace) być może nie jest zbyt popularny wśród zwykłych użytkowników komputerów, trzeba bowiem przyznać, że nie jest on tak łatwy i wygodny w obsłudze dla niewprawnych userów, jak kolejne wydania Windowsa.

Niemniej Linux jest przede wszystkim bardzo ceniony przez różnego rodzaju specjalistów w ich codziennej pracy, gdyż jest uważany za niezawodny i bardzo stabilny (a przynajmniej dużo rzadziej zawodzi w porównaniu ze wspomnianymi „okienkami” Microsoftu). Z tego też powodu jego kolejne wydania, tudzież wariacje dość powszechnie wykorzystywane są przez różnego rodzaju instytucje, a także prywatne firmy (oczywiście duże znaczenie ma także jego darmowość i otwarty kod źródłowy, który adekwatnie do potrzeb można modyfikować). O prestiżu i zaufaniu jakim się cieszy najlepiej chyba świadczy to, że wykorzystuje go choćby NASA, miażdżąca większość lotnisk, czy największe giełdy na świecie, w tym także nasza polska Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Życzymy temu świetnemu, wolnemu oprogramowaniu wielu kolejnych, pomyślnych lat funkcjonowania!

Źródło : Teknix.

___________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...