Internauci w 24 godziny pogrzebali projekt Microsoft

TayTweets bo o nim mowa, to dziwny eksperyment, pod którym podpisał się Microsoft. Sztuczna inteligencja, która została sprowadzona do parteru przez użytkowników.

TayTweets 750x300 1

Owszem, projekt nie do końca spełnia warunki AI, bo trudno oczekiwać, żeby bot samoistnie uczył się zachować użytkowników, choć taki był zamysł. TayTweets objęła w swoje władanie Twittera wczoraj, a dziś już… musiała zostać wyłączona. Założeniem Microsoftu było, by bot uczył się i wykorzystywał język nastolatek. I jak można było podejrzewać, Tay nie wytrzymała konfrontacji z internautami.

Projekt miał za zadanie imitować nowoczesny język, odpowiadać i dostosowywać się do zadawanych pytań. Co więcej, Tay wchodziła z użytkownikami w dyskusję na tematy, które oni podejmowali, a wiadomo jak mogło się to skończyć. I dokładnie tak się właśnie skończyło. Internauci wykorzystali sytuację i wmanewrowali bota w odpowiedzi, których nikt o zdrowych zmysłach nie chciałby publikować. Co na przykład? Cóż powiedzmy tylko, że naziści i wielbiciele Hitlera byliby zadowoleni, a feministki nie bardzo.

TayTweets 750x300 2

W założeniach Microsoftu eksperyment miał nauczyć Tay języka i tego, jak go poprawnie używać. Niestety nie doceniono faktu, że społeczności internautów rządzi się swoimi prawami. Założenie giganta z Redmond było jak najbardziej słuszne. AI powinno się uczyć i dostosowywać, ale nie przejmować negatywnych cech rozmówcy. Tylko jak algorytm ma rozróżnić dobro i zło?

Obecnie twitterowe konto zostało uśpione i trudno natrafić na kontrowersyjne odpowiedzi. I bardzo dobrze, bo byłaby to PR-owa wpadka, a wiadomo, że te potrafią narobić wiele szkód. Microsoft wprowadza poprawki i być może Tay znowu powróci do życia. Pojawiła się jako nastolatka, a skończyła jako rasistowska emanacja wszelkich stereotypów. I pomyśleć, że do jej zepsucia wystarczyły tylko 24 godziny.

Źródło: Twitter
Fot: jw.

________________________________________________

Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6480 More posts in News category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...