instant apps zrzut ekranów

[io16] Android Instant Apps – nadchodzi rewolucja?

Aplikacje stały się nieodzownym elementem naszego życia, a podczas wczorajszej konferencji Google I/O zapowiedziano niemałą zmianę w tym, jak je postrzegamy.

instant apps zrzut ekranówGoogle pracuje intensywnie nad tym, by użytkownicy nie musieli się niczym przejmować, a czas, który spędzą wpatrując się w ekran wyświetlacza był jak najkrótszy. I o ile z pierwszą częścią możemy zgodzić się bezwarunkowo, to już ta druga brzmi dziwacznie. Wszak w interesie giganta jest to, żebyśmy spędzali na urządzeniach mobilnych jak najwięcej czasu. Tylko, że ich nowy pomysł może to zmienić.

Android Instant Apps, to jak sama nazwa wskazuje, natychmiastowe aplikacje. Ile razy zdarzało się wam, że instalowaliście aplikację tylko na moment by coś sprawdzić? Prawdopodobnie więcej razy niż chcielibyście przyznać. A ile razy zapominaliście ją odinstalować? No właśnie. Pomysł Google zakłada, że dostęp do wybranych programów nie będzie wymagał ich instalowania. Jak więc będą działały?

Tutaj z pomocą przychodzi kod aplikacji, który będzie dzielony na różne moduły. W ten sposób chcąc uzyskać konkretną informację lub funkcję danego programu, nie będziemy wykorzystywali wszystkiego co on oferuje, a jedynie interesująca nas część. Przykładem było wykorzystanie aplikacji z przepisami. Po przesłaniu do użytkownika linku, program uruchomił się w czasie około jednej sekundy, a następnie wyświetlił te receptury, które aktualnie były poszukiwane. I to wszystko bez potrzeby instalowania apki na smartfonie. To oczywiście możemy zrobić w dowolnym momencie, ale nikt nas do tego nie zmusza, jeżeli zależy nam tylko na chwilowym sprawdzeniu zawartości.

Działanie Instant Apps oferuje też np. przeglądanie ofert sklepów internetowych i robienie tam zakupów, bez konieczności posiadania na stałe aplikacji. Wystarczy wybrać interesujący nas produkt, a reszta zostanie zrobiona w częściowo ściągniętym kodzie. Moduł płatności także zostanie zaciągnięty, a my dalej nie będziemy posiadali pełnej wersji aplikacji na telefonie. W ten sposób możemy załatwić interesujące nas sprawy za pomocą dwóch, trzech tapnięć, a nie kilkunastu. Brzmi rewelacyjnie.

Oczywiście potrzebowali będziemy szybkiego łącza, ale w obecnych czasach nie wydaje się to problemem. Instant Apps mają działać od wersji Android KitKat wzwyż, ale jeżeli aplikacja będzie wymagała funkcjonalności dostępnej tylko od Lollipopa, to niestety marne szanse, że będziemy mogli z tego korzystać. Google udostępniło już developerom odpowiednie kody, które mają pomóc w szybkim przerobieniu już istniejących aplikacji tak, by ich wersje instant pojawiły się na rynku.

Źródło: Developer Android
Fot: jw.

 


Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...