750x300

iOS8 – szybki przegląd nowości zawartych we wczorajszej aktualizacji

Wczorajszy wieczór był dla miłośników marki Apple niezwykle ważny. Dlaczego? Otóż, urządzenia z logiem nagryzionego jabłka od godziny 19 zaczęły otrzymywać monit o dostępności update’u  systemu do iOS8. Jeśli nie zdecydowaliście się jeszcze na instalacje paczki – zapoznajcie się z nowościami, jakie ta wnosi do OS’u Apple.

750x300

Na wstępie zaznaczę – nie jest to test iOS8, gdyż ten pojawi się, dopiero kiedy zdążymy poznać wszystkie zakamarki najnowszego systemu. Dziś przyjrzymy się tylko najważniejszym funkcjom. Bez zagłębiania się w to, czy działają one prawidłowo.

Obsługa klawiatur firmy trzecich

„Androidowcy” powiedzą – nic nowego, mamy to od dawna. Tak, lecz iOS był dotychczas niezwykle hermetycznym systemem, a co za tym idzie, nie było mowy o jakiejkolwiek otwartości na rozwiązania zewnętrznych firm. To na szczęście powoli zaczyna się zmieniać, czego idealnym przykładem jest możliwość pobrania klawiatury innej niż ta wbudowana w system.

IMG 0134IMG 0135IMG 0136

W AppStore pojawiły się takie aplikacje jak: Fleksy (0,89 euro), Kuaiboard (1,79 euro), SwiftKey (darmowy), Swype (0,89 euro) oraz darmowy TouchPal.  Niestety, żadna z wymienionych klawiatur nie obsługuje polskiego – zapomnijmy o „mizianiu” ekranu podczas wprowadzania tekstu.

Wiadomości

Aplikacja do obsługi naszych SMS zyskała możliwość przesyłania krótkich nagrań audio, edycje rozmowy grupowej (zmiana nazwy, dodawanie i usuwanie kontaktu) oraz nowy widok szczegółowy.

Zdjęcia oraz Aparat

W iOS pojawiła się inteligentna edycja zdjęć, oraz dodatkowy zestaw precyzyjnych narzędzi, dzięki którym możemy kontrolować ekspozycje, jasność, kontrast, a nawet cienie. Miłym dodatkiem jest też prosta wyszukiwarka interesujących nas fotek.

IMG 0139

Aparat zyskał nowe funkcje takie jak: Timelapse, czyli tryb poklatkowy, samowyzwalacz oraz tryb zdjęć seryjnych w przedniej kamerce do wideorozmów iPhone’a 5s.

Interaktywne powiadomienia

IMG 0126

Od teraz, możemy wejść w interakcje z powiadomieniami z aplikacji takich jak: wiadomości, kalendarz, mail, przypomnienia oraz inne (programy zewnętrzne). Wystarczy przesunąć notyfikację w prawo.

Dyktowanie SMS

IMG 0124

Jest to długo wyczekiwana i niezwykle przydatna funkcja, dzięki której użytkownik będzie mógł podyktować wiadomość, nawet w przypadku zajętych rąk – np. prowadząc auto.

Porady i zdrowie

W iOS zagościły dwie nowe aplikacje. Pierwsza z nich to swego rodzaju mini przewodnik po najnowszych funkcjach systemu, który z biegiem czasu będzie aktualizowany o nowe karty z podpowiedziami.

IMG 0130

Drugi program ma za zadanie nadzorować pracę aplikacji trzecich oraz gadżetów do monitorowania naszej aktywności, diety, oraz stanu zdrowia. W przypadku tego ostatniego nie sposób pominąć „Karty Medycznej”, która może w ekstremalnych przypadkach uratować życie (z jej poziomu lekarz może dowiedzieć się wiele o stanie zdrowia nieprzytomnego pacjenta).

Funkcje Continuity

Do działania tejże opcji potrzeba co najmniej dwóch urządzeń pracujących pod kontrolą systemów Apple. Zasada działania jest prosta – czynność (tworzenie dokumentu, SMS czy połączenia) rozpoczętą na jednym iSprzęcie możemy dokończyć na drugim np. MacBook’u.

Inne

Zmianom wizualnym uległy niektóre ikony w menu, tryb szybkich ustawień oraz wyszukiwarka spotlight. Dwukrotne przyciśnięcie klawisza Home prowadzi jak wcześniej do ekranu wielozadaniowości, lecz tym razem na górze znajdziemy również skróty do ulubionych kontaktów.

IMG 0125

Jak zapewne się domyślacie, nie są to wszystkie nowości w iOS8, a jedynie opis najważniejszych z nich. Prawdziwą moc aktualizacji poznamy dopiero, wtedy kiedy deweloperzy zaczną przystosowywać do nowego OS’u swoje aplikacje.

Dodaj komentarz

236 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
Jak aplikacje w telefonie ułatwiają życie?

Smartfon ma dziś niemal każdy i to urządzenie, z którym mało kto się rozstaje. Towarzyszy...