You are here
iPad OS — całkiem nowa platforma dla tabletów Apple News 

iPad OS — całkiem nowa platforma dla tabletów Apple

Na wczorajszej konferencji WWDC 2019 Apple zaprezentowało aktualizacje swoich systemów iOS, macOS, tvOS oraz watchOS. Zaskakującą nowością jest nowa platforma iPadOS, która zastąpi iOS w tabletach giganta z Cupertino.

iPadOS
fot. Apple

Po wczorajszym keynote spodziewałem się wiele, jednakże prezentacja całkiem nowego systemu iPadOS zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Owszem, platforma bazuje na iOS i czepie z niego garściami, jednak chcąc zbliżyć możliwości tabletów do komputerów, Sadownicy musieli oddzielić iPady od iPhone’ów wyraźną kreską.

Koniec iOS dla iPada — poznajcie iPadOS

Już wcześniej wiedzieliśmy, że Apple zamierza mocno upgrade’ować system w iPadach i przybliżyć jego możliwości do możliwości komputerów przenośnych. Jednak teraz zaczynam myśleć, że iPadOS, bo tak nazwano nową platformę dla tabletów, ma sprawić, iż ta klasa sprzętu zagrozi ultra-mobilnym sprzętom z Windowsem. Wydajność, responsywność, wygoda oraz zestaw przydanych narzędzi — to zwyczajnie musi się udać. Warto mieć również na uwadze to, że iPad jest obecnie królem w swoim segmencie.

Zostawmy na boku iPada i skupmy się na iPadOS, czyli nowej wariacji na temat iOS.

Na pierwszy ogień idzie nowy ekran główny. Fakt, do złudzenia przypomina on ten dostępny w iOS, jednak istnieją tutaj pewne różnice. Niektóre wręcz kluczowe. Pulpit pozwala teraz na przypinanie paneli z widgetami. Co ważne, możemy wybrać w ustawieniach ich stałą widoczność. Brzmi świetnie, prawda?

Aplikacji Pliki dla iPad OS jest teraz bliżej do Findera z macOS, aniżeli do prostego, wręcz ograniczonego menadżer. Przeglądanie w kolumnach, otwarte menu udostępniania katalogów (nie tylko iCloud) oraz — to chyba najistotniejsze — możliwość przeglądania pendrive’ów w aplikacji. To ficzer, który może zaważyć na popularności nowego systemu.

Przeglądarka Safari otrzyma kilka opcji, które sprawią, że iPad OS zaoferuje bardziej komputerowy feeling. Zaawansowany menadżer pobierania plików oraz możliwość otwierania stron internetowych w wersji desktopowej mogą sporo zmienić.

Z mniej istotnych, ale jednak nowości należy wymienić:

  • Lepsze wsparcie fontów i adnotacji dla Apple Pencil
  • „Pływająca” klawiatura ekranowa z funkcją Swipe
  • Usprawniony multitasking ze Slide Over

iPady oraz inne równie interesujące tablety kupicie na Vipelektrogadzet.

Źródło: Apple

Related posts

Leave a Comment