You are here
iPhone z zakrzywionym ekranem i obsługą gestów w drodze artykuły News 

iPhone z zakrzywionym ekranem i obsługą gestów w drodze

W myśl doniesień serwisu Bloomberg, Apple pracuje nad stworzeniem urządzenia z serii iPhone, które poza zakrzywionym ekranem otrzyma również obsługę nietypowych gestów. Nietypowych, gdyż niewymagających dotykania wyświetlacza ani innej części smartfona.

iPhone

Firma Tima Cooka od lat udowadnia, że potrafi tworzyć wygodne w obsłudze urządzenia oraz interfejsy. Dotykowe gesty w iPhone, kapitalna płytka dotykowa w MacBookach i rozpoznawanie siły nacisku (3D Touch) to ficzery, bez których dziś ciężko się dziś obejść. Aż “strach” pomyśleć, jak przydatne okażą się udogodnienia, które zamierza wprowadzić do iUrządzeń gigant z Cupertino.

Wygięty iPhone z obsługą “bezdotykową”

Brzmi to pokracznie, ale tym jednym zdaniem najprościej streścić nowości, które najprawdopodobniej szykuje dla nas Apple. Na początek omówmy kwestię samego ekranu, a uściślając — jego zakrzywionej budowy.

Apple stosuje w iPhone’ach zablone szkło, jednak nie jest to tak naprawdę wygięty ekran z aktywną przestrzenią roboczą. Tym razem gigant miałby zdecydować się na rozwiązanie podobne do tego stosowanego we flagowych modelach Samsunga. Różnicą, ważną różnicą, jest to, że iPhone byłby zakrzywiony na górnej i dolnej krawędzi. Sądzę, że powodem odmiennego podejścia do tego samego rozwiązania są kwestie czysto użytkowe związane z wygodą. Chwytając w dłoń zakrzywiony po bokach ekran łatwo dokonać przypadkowej jego aktywacji i wybrania niepożądanej funkcji. Tak, Samsung “znieczulił” nieco boczne ranty ekranu, jednak prawdopodobieństwo pomyłkowego wciśnięcia randomowej opcji istnieje dalej.

iPhone

Drugi ficzer mający wylądować w smartfonach z rodziny iPhone dotyczy gestów. Nie tych wykonywanych palcem na ekranie, ale całkiem bezdotykowych gestów. Najprościej mówiąc, wspomniany iPhone otrzyma możliwość aktywacji poszczególnych funkcji poprzez “machanie” ręką nad jego ekranem. W pierwszej chwili wydało mi się to bezużyteczne, a nawet pozbawione sensu. Po chwili zastanowienia “odkryłem”, że idealnie sprawdzi się to podczas prowadzenia pojazdu.

Kiedy?

Najważniejsze w tym momencie pytanie dotyczy terminu wprowadzenia opisywanych rozwiązań. Niestety, lecz iPhone z obsługą bezdotykowych gestów oraz zakrzywionym ekranem pojawi się najwcześniej za dwa lata. Niemniej, sądzę, że warto poczekać.

Źródło: Bloomberg

Related posts

Leave a Comment