You are here
ISIS na TikToku — Państwo Islamskie propaguje i rekrutuje! Aplikacje artykuły mobile News 

ISIS na TikToku — Państwo Islamskie propaguje i rekrutuje!

Wall Street Jourlan informuje o zamknięciu około dwóch tuzinów kont ISIS, które służyły najprawdopodobniej jako narzędzia rekrutacyjne wykorzystywane przez Państwo Islamskie. Media społecznościowe w służbie terrorystów? To nie jednostkowy przypadek a swoiste potwierdzenie prawidłowości.

Państwo Islamskie
fot. Pixabay

XXI wiek dostarcza nam niesamowitych możliwości technicznych. Rozwój internetu zdefiniował na nowo możliwości komunikacji ze znajomymi, rodziną, pracodawcą, markami, a nawet zupełnie obcymi osobami. Przez sieć jesteśmy w stanie zaprzyjaźnić się z osobami o podobnych zainteresowaniach, odnaleźć swoją drugą połówkę, ale to nie wszystko. Okazuje się, że internet pozwala także wziąć udział w „rekrutacji do ISIS”.

Państwo Islamskie rekrutuje na TikToku

TikTok jest coraz popularniejszą platformą. Owszem, korzystają z niej głównie młodzi internauci, ale w serwisie znajdziemy również materiały od nieco starszych osób. Mało tego — TikTok jest chętnie wykorzystywany do celów marketingowych. To ostatnie nieszczególnie mnie zaskakuje. W końcu głupio byłoby zmarnować potencjał reklamowy aplikacji z potężną bazą zaangażowanych użytkowników. Niestety, z zalet apki korzystają również terroryści z ISIS.

Jak podaje WSJ, włodarze TikTok usunęli przynajmniej dwadzieścia kont należących (niekoniecznie bezpośrednio) do ISIS. Państwo Islamskie umieszczało na rzeczonych profilach filmy mające na celu rekrutowanie nowych członków. Kolejnym celem działań było szeroko rozumiane „wsparcie” działań ISIS, które próbowano uzyskać np. za pomocą hymnów, nagrań zwłok oraz bojowników. To przerażające, ale skłamałbym, pisząc, że jest to coś zaskakującego.

Podobne incydenty przytrafiały się na Facebooku oraz Twitterze. Jak sądzę, mniej znaczące przypadki odnotowano także na pozostałych platformach. Tak jak wspomniałem, rozwój internetu i nowych form komunikacji wpływa na wszystko i wszystkich. Nowości nie dotyczą wyłącznie praworządnych obywateli. Z nowinek technicznych korzystają również przestępcyterroryści oraz inne jednostki o wątpliwym wkładzie w życie publiczne.

Źródło: WSJTheVerge

Related posts

Leave a Comment