zawiesić iOS

Jak zawiesić iOS lub macOS? To proste, wystarczy link

chaiOS to nowy bug, który dotyka bezpośrednio użytkowników komputerów, tabletów oraz smartfonów firmy Apple. Nie jest to niestety pierwsza sytuacja, w której spreparowany link lub ciąg znaków potrafi zawiesić iOS. Sprawa jest o tyle uciążliwa, że wspomniany odnośnik odsyła do strony na serwisie GitHub, a więc teoretycznie miejsca powszechnie znanego. To powoduje spadek poziomu czujności, który w tym konkretnym przypadku kończy się niezbyt przyjemnie dla użytkownika iSprzętu.

zawiesić iOS

Systemy giganta z Cupertino powszechnie uważane są za bezpieczne i nie zamierzam się z tym kłócić. Jako użytkownik ekosystemu Apple’a doskonale zdaję sobie z tego faktu sprawę, lecz staram się mimo to zachować czujność podczas wielu typowych, zdawałoby się, sytuacji. W zderzeniu z aferami, jak ta aktualnie przeze mnie opisywana, czuję, że postępuję słusznie. Nie można w stu procentach zaufać rozwiązaniu, które tylko z pozoru wydaje się bezpieczne. O ile zabezpieczenia stricte systemowe działają w macOS i iOS kapitalnie, o tyle łatek na nieostrożność, a nawet głupotę — brak.

CHAIOS POZWALA ZAWIESIĆ IOS I MACOS

W sieci pojawiły się wpisy traktujące o niebezpieczeństwie związanym z próbą wejścia w odnośnik, w który nie radziłbym wam wchodzić (https://iabem97.github.io/chaiOS/). Okazuje się, że jest to celowo bądź przypadkowo przygotowany tag, który może skutkować zawieszeniem iPhone’ów, iPadów oraz Maków. Użytkownicy Windowsa oraz systemów z rodziny Android nie mają się czego obawiać.

Zastanawiacie się pewnie, co dokładnie robi chaiOS. Spieszę z wyjaśnieniem. Otóż po wejściu w link nasze urządzenie zaczyna wykazywać problemy ze stabilnością. Objawia się to między innymi brakiem reakcji na wydawane komendy w aplikacji Wiadomości, problemami z baterią oraz ogólnym spadkiem wydajności. Apple w oprogramowaniu iOS 11.2.5 Beta 5 załatało rzeczony problem, a więc łatka powinna pojawić się w stabilnej wersji oprogramowania niebawem. Tymczasowe rozwiazanie problemu znajdziecie w filmie poniżej. Z materiału dowiecie się też jak zawiesić iOS.

Nie jest to czynność skomplikowana. W zasadzie wystarczy zrobić hard reset urządzenia za pomocą kombinacji klawiszy, a po ponownym uruchomieniu udać się pod odpowiedni link. To pozwoli na usunięcie kłopotliwej wiadomości. Niektórzy poradzili sobie z problemem przy udziale Siri. Tak, asystentka głosowa wbudowana w oprogramowanie Apple pomogła usunąć bug. Ciekawe, jak w podobnym przypadku zachowałby się Google Assistant.

Ostrożność

Nie ma tygodnia, w którym ktoś ze znajomych lub rodziny nie odezwałby się do mnie z prośbą o pomoc związaną z telefonem, lub komputerem. Spora część spraw dotyczy oczywiście uszkodzenia oprogramowania, zakażenia wirusem lub innym szkodnikiem, które to spowodowane były — a jakże — wejściem w link. Mimo moich starań i wielokrotnego tłumaczenia i proszenia o zwracanie uwagi na odnośniki i nieklikanie w nieznane adresy, sprawa jest lekceważona.

Chciałbym prosić was tutaj, na “łamach” naszego serwisu o ostrożność podczas działań w internecie. Sieć jest pięknym i szalenie przydatnym wynalazkiem, ale potrafi być również utrapieniem. Szczególnie dla osób nieostrożnych. Warto więc poświęcić chwilę na zastanowienie się nad obecnymi zagrożeniami. Zaprocentuje to znacznym wzrostem poziomu bezpieczeństwa. Myślę, że warto.

Źródło: Twitter, AppleInsider, YouTube (EverythingApplePro)

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...