Jeden Windows 10 dla wszystkich urządzeń? Nie do końca…

Windows Phone, Windows RT oraz Windows ze wszystkimi dodatkowymi wariantami – do tej pory właśnie tak przedstawiało się nazewnictwo „okienek”. Microsoft obiecał ujednolicić ekosystem stosując jedną wersję OSu na różnych urządzeniach, od smartfonów, przez desktopy, na sprzęcie specjalistycznym kończąc. Naturalnie miała się one różnić w sposobie działania. Okazuje się, że sprawia jest bardziej złożona.

windows10a

Bez paniki – zmiana nazewnictwa, przynajmniej w moim odczuciu nie wprowadzi zamętu. Właściwie pozwoli uporządkować system i skategoryzować jego odmiany. Sprawdźmy więc jak gigant z Redmond postanowił podzielić multiplatformowego Windowsa.

Windows 10 Home

Podstawowa edycja konsumencka dla zastosowań domowych, która zostanie udostępniona userom Windows 7 i starszych w formie update’u. Uruchomienie będzie możliwe na stacjach roboczych, notebookach, hybrydach oraz tabletach z ekranami o przekątnej powyżej 8-cali. W skład oprogramowania wejdą oczywiście bonusy w postaci Cortany (osobisty asystent), rozpoznawania twarzy (Windows Hello), Continuum (funkcja analogiczna do Continuity Apple) oraz zestaw podstawowych aplikacji takich jak Kalendarz, Outlook, Muzyka, Wideo oraz Mapy.

Windows 10 Pro

Wersja ta jest bliźniacza w stosunku do podstawowej, lecz znajdziemy w niej pewne usprawnienia dla niewielkich przedsiębiorstw. Mam tutaj na myśli pulpit zdalny, grupowe zarządzenia update’ami czy wspólna chmura.

Windows 10 Enterprise

Jest to poniekąd rozwinięcie powyższego wariantu, choć umieszczono tutaj więcej narzędzi administracyjnych. Kolejną różnicą jest też model dystrybucji, gdyż dostępność Enterprise ograniczono do kręgu partnerów z licencjonowaniem grupowym.

Windows 10 Education

Nie trudno się domyślić, ze ów produkt skierowany jest do placówek edukacyjnych i również podlega ograniczeniom związanym z licencjonowaniem grupowym. Na chwilę obecną nie znamy szczegółów dotyczących jego części składowych.

Windows 10 Mobile

Czas pożegnać Windows Phone oraz Windows RT. W ich miejsce pojawi się WM, łącząc zalety obydwu. Wariant ten przeznaczony jest dla smartfonów, phabletów oraz tabletów z przekątną ekranu poniżej 8-cali.

Niestety, na dokładniejsze informacje dotyczące różnic pomiędzy poszczególnymi dystrybucjami przyjdzie nam jednak poczekać. Microsoft opisując nowe wersje za pośrednictwem swojego bloga był dość oszczędny w słowach.

Tymczasem my gorąco zachęcamy do odpowiedzenia naszego sklepu i zapoznania się z ofertą na systemy operacyjne z rodziny Windows.

Źródło: blogs.windows.com

One Comment

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...