You are here
Karta microSD 512 GB — Integral Memory pokonało SanDisk artykuły News 

Karta microSD 512 GB — Integral Memory pokonało SanDisk

Brytyjska Firma Integral Memory zapowiedziała kartę microSD 512 GB. Tak, od teraz możesz dodać do swojego smartfona dodatkową pamięć w postaci połowy terabajta. Nie spieszyłbym się jednak z zakupem. Potraktujcie produkt jako zwiastun zmian. Prawdziwy wysyp podobnych urządzeń zaobserwujemy już podczas nadchodzących targów MWC 2018 w Barcelonie.

microSD 512 GB

Dotychczas pojemności 512 GB i większe zarezerwowane były dla dysków twardych, pamięci SSD lub standardowych (dużych) kart SD. W świecie microSD powyższe wartości były najzwyczajniej w świecie nieosiągalne. “Były” to słowo klucz, gdyż prace nad rzeczoną technologią przyniosły oczekiwany rezultat. Firma Integral Memoryzapowiedziała właśnie rozszerzenie portfolio produktowego o microSD 512 GB. W jakich zadaniach karta sprawdzi się najlepiej? Odpowiadamy.

Integral Memory microSD 512 GB

Miano rekordzisty należało do firmy SanDisk, której udało się stworzyć kartę microSD o pojemności 400 GB. Pamięcią pochwalono się podczas ubiegłorocznych targów IFA w Berlinie i nikt nie spodziewał się tego, że zaledwie kilka miesięcy po premierze, karta zostanie pokonana. Co istotne, SanDisk przegrał ze znacznie mniejszym producentem. Jest to jednak przegrana chwilowa.

Skoro mniej znanemu w świecie nowych technologii producentowi udało się opracować kartę microSD 512 GB, kwestią czasu jest dogonienie firmy przez konkurencję. Ba, czuję, że produkt Integral Memory zostanie pokonany już w przyszłym miesiącu, podczas targów MWC 2018. Jest jednak coś, co pozwala mi sądzić, że tytułowa karta mimo silnej konkurencji będzie sprzedawała się lepiej niż dobrze. Tak, chodzi o cenę.

Nie mam tu na myśli bezpośredniej i oficjalnej ceny urządzenia, gdyż producent nie podzielił się jeszcze tą informacją. Wiemy za to, że microSD 512 GB w standardzie SDXC może pochwalić się osiągami w postaci maksymalnego transferu na poziomie 80 MB/s. Jest to jednak wartość maksymalna, a w codziennych warunkach realna będzie wartość minimalna, o której informację znajdziemy w “klasie produktu”. UHS-I Class 1 daje nam w tym przypadku 10 MB/s. Mimo że jest to z pozoru zła informacja, ja widzę w niej pozytywy.

Duża pojemność może zwiastować wysoką cenę, ale biorąc pod uwagę niską klasę karty, będzie ona znacznie tańsza od szybszych alternatyw. Tutaj Integral Memory powinno upatrywać szansy na sukces. Wielu użytkowników nie potrzebuje ultraszybkiej karty microSD. Niejeden pragnie za to rozsądnej cenowo pamięci pozwalającej zapisywać setki gigabajtów danych.

Dla kogo?

Karta microSD pasuje do wielu użytkowanych na co dzień sprzętów. Smartfony, tabletys, komputery hybrydowe, drony, a nawet systemy nawigacji samochodowej — wszędzie tam, gdzie liczy się miniaturyzacja, microSD 512 GB sprawdzi się świetnie. Przynajmniej teoretycznie.

Należy wziąć pod uwagę stosunkowo niską prędkość zapisu, która dławi możliwości karty. Przechowywanie dodatkowych danych na smartfonie, zapisywanie map do nawigacji oraz zapisywanie zdjeć z aparatów, nie sprawi tytułowej karcie problemu. Z filmami z kamer czy dronów będzie już nieco gorzej. O ile materiały zarejestrowane w rozdzielczości Full HD to pestka, płynne nagrania 4K mogą okazać się kłopotliwe. Warto mieć to na uwadze planując zakup.

Zakładając, że nie zamierzacie używać karty do wysokiej jakości filmowania, zakup Integral Memory microSD 512 GB może okazać się dobrą opcją. Poczekajmy jednak na to, co przyniosą targi MWC 2018 w Barcelonie.

Źródło: TheVerge, AndroidPolice

Related posts

Leave a Comment