prędkość WiFi

Android sprawdzi prędkość WiFi zanim dołączysz do sieci

Najnowsza aktualizacja Androida Oreo 8.1 zawiera przydatny dodatek. Element bez specjalnej uwagi użytkownika pozwoli sprawdzić prędkość WiFi w otwartej sieci. Co ciekawe, pomiary dokonują się automatycznie i nie wymagają podłączenia do danego hotspotu.

prędkość WiFi

Ile razy zdarza się wam korzystać z otwartych sieci Wi-Fi, tak zwanych hotspotów? Sam wielokrotnie połączam się do sieci popularnych restauracji lub przychodni lekarskich. Dłużący się czas oczekiwania na “obsługę” można umilić sobie filmami na serwisie YouTube lub przewijaniem strumienia aktywności na Facebooku tudzież Twitterze. Po co tracić dodatkowo cenny pakiet danych otrzymany od operatora komórkowego, skoro można korzystać z sieci za darmo?

Odpowiedź, przynajmniej w mojej ocenie, jest jasna. Największym problemem otwartych sieci Wi-Fi dostępnych w miejscach publicznych są niskie prędkości. Naturalnie nie każdy hotspot działa w ślimaczym tempie, ale wykonywanie speed testu dla każdego punktu dostępu bywa irytujące. Także czasochłonne. Dzisiejsi użytkownicy smartfonów cenią prostotę, wygodę i szybkość, o czym doskonale wie Google. Wobec powyższego Gigant z Mountain View postanowił uraczyć użytkowników urządzeń z Androidem automatycznym skanowaniem sieci. Wyniki pozwalają poznać prędkość WiFi wybranych otwartych hotspotów.

Prędkość WiFi w Android Oreo

Wiele pomysłów i planów Google, nawet tych — wydawałoby się — genialnych, okazuje się klapą. Początkowa fascynacja rozwiązaniem przeradza się w znudzenie. Finalnie, po kilku tygodniach lub miesiącach zapominamy o nowości i wracamy “rzeczywistości”. Są jednak usługi lub elementy systemowe, które na stałe wpisują się w to, jak korzystamy ze smartfonów. Tytułowa nowość jest tego idealnym przykładem.

Najnowsza aktualizacja Androida Oreo 8.1 zawiera usprawnienie panelu sieci. Otóż po wejściu w zakładkę “WiFi”, pod nazwami pojawią się oznaczenia szybkości, takie jak wolna, OK, szybka oraz bardzo szybka. Jak oznaczenia przekładają się na realne działanie hotspotu?

  • Wolna: jeśli używasz Połączeń przez Wi-Fi, możesz nawiązywać rozmowy telefoniczne i wysyłać SMS-y (0–1 Mb / s)
  • OK: możesz przeglądać strony internetowe, korzystać z mediów społecznościowych i strumieniować muzykę (1 Mb / s – 5 Mb / s)
  • Szybka: możesz strumieniować większość filmów (5 Mb / s – 20 Mb / s)
  • Bardzo szybka: możesz strumieniować filmy o bardzo wysokiej jakości (20 Mb / s +)

Przydatność

Wyobraźcie sobie sytuację. Siadacie na rynku w obcym sobie mieście. Darmowy roaming nie działa w każdym europejskim państwie, nie mówiąc już o odleglejszych zakątkach świata. Logiczna więc wydaje się konieczność skorzystania z darmowych otwartych hotspotów. Dzięki dostępowi do internetu sprawdzicie atrakcje, hotele, trasy oraz pobierzecie potrzebne wam mapy. Problem w tym, że siadając na wspomnianym rynku i uruchamiając na smartfonie skanowanie sieci WiFi, otrzymacie najprawdopodobniej kilkanaście możliwości. Jak podjąć decyzję, o tym która siec jest dla was najlepsza?

Tutaj pomoże panel pozwalający sprawdzić prędkość WiFi. Oczywiście pod warunkiem, że ten będzie dostępny w waszym smartfonie. Zakładając jednak, że korzystacie ze zgodnego z oprogramowaniem urządzenia — rozwiązanie może okazać się w takich sytuacjach idealne. Opcja zostanie uruchomiona automatycznie, natomiast jeśli nie chcesz widzieć szybkości sieci, otwórz na urządzeniu aplikację Ustawienia a następnie Sieć i internet / Wi-Fi / Ustawienia Wi-Fi / Zaawansowane / Dostawca ocen jakości sieci / Brak.

Źródło: Google

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...