You are here
Kierunek Noc – serial na podstawie książki Dukaja ma już obsadę artykuły News 

Kierunek Noc – serial na podstawie książki Dukaja ma już obsadę

Dopiero co, pisaliśmy dla was o tym, że „Starość Aksolotla”, czyli jedna z powieści Jacka Dukaja, zostanie zekranizowana przez Netflix, to już możemy wam donieść, kto pojawi się w serialu. Patrząc na ujawnioną obsadę, możemy przede wszystkim spodziewać się różnorodności pod względem gry aktorskiej. Kierunek Noc zapowiada się na naprawdę interesujący serial. Oto, co wiemy o nim na dziś dzień.

Kierunek Noc obsada
Fot. Netflix / Obsada serialu Kierunek Noc

Pisząc dla was ostatnio o serialu, wspomnieliśmy, że nie da się niestety zakupić już „Starości Aksolotla”, bo tytuł został wydany tylko w formie e-book’a i był dostępny na Allegro, które to było jednym z pomysłodawców wydarzenia. Sam e-book zawierał w sobie odnośniki do multimedialnej treści, które przygotowało Platige Image. Wyjątkowa inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników, a teraz mamy dla nich doskonałą wiadomość. Powieść zostanie wydana w formie papierowej i to od razu w twardej oprawie. Jej premiera przewidziana jest na koniec października tego roku, a książkę wyda Wydawnictwo Literackie. Przejdźmy jednak do samego serialu Netflixa.

Kierunek Noc

Zdjęcia do serialu Kierunek Noc już się rozpoczęły, ale konkretnej daty premiery, jeszcze niestety nie poznaliśmy. Wiemy, że ma nastąpić ona w przyszłym roku i mamy nadzieję, że nastąpi to w jego pierwszej połowie. Akcja serialu zaczyna się od pewnego nocnego lotu samolotem. Załoga postanawia obrać jednak inny kierunek, by uchronić się przed nadchodzącym mrokiem. Ludzie będą musieli walczyć o przeżycie i w tym momencie, nie będzie liczyło się to, kto ma ile pieniędzy albo jakie znajomości. Przynajmniej w teorii.

Za produkcję serialu dla Netflix odpowiada belgijska wytwórnia Entre Chien et Loop. Wytwórnia jest już na rynku od ponad trzydziestu lat, a podczas tego okresu wyprodukowała już wiele filmów, które zostały docenione na całym świecie. Współpracowali między innymi z takimi gwiazdami, jak Terry Gillian przy jego filmie „Człowiek, który zabił Don Kichota”. Jesteśmy więc spokojni o to, jak przebiegnie produkcja, bo czujemy, że jest w dobrych rękach. Szczególnie, że będzie w nią zaangażowany także Tomasz Bagiński, czyli „twarz” Platige Image. Poznaliśmy także obsadę, która pojawi się w serialu.

Obsada Kierunek Noc

W międzynarodowej obsadzie pojawi się także i polskie nazwisko. Aktor, Ksawery Szlenkier, ukończył Łódzką Szkołę Filmową i można go kojarzyć z produkcji takich, jak „Wichry Kołymy” czy „My name is Sara”. Reszta obsady także zapowiada niemałą ucztę dla wielbicieli dobrych seriali. Oto, co możemy o niej przeczytać w informacji prasowej.

Jakub – Ksawery Szlenkier

Ksawery Szlenkier to polski aktor filmowy i teatralny. Jest absolwentem renomowanej Łódzkiej Szkoły Filmowej. Związany z Teatrem Narodowym w Warszawie. Występował w europejskich koprodukcjach, takich jak Wichry Kołymy w reżyserii Marleen Gorris, My name is Sara Stevena Oritta oraz filmie  Správa (The Report Movie) w reżyserii Petera Bebjaka, który będzie mieć swoją premierę w 2020 roku.

Sylvie – Pauline Etienne

Pauline Etienne to belgijska aktorka znana z Le bel âge, gdzie występowała u boku Michela Piccoliego. Na swoim koncie ma rolę w La Religieuse Guillaume’a Niclouxa z udziałem Isabelle Huppert, za którą zdobyła belgijską nagrodę Magritte dla najlepszej aktorki. W ostatnim czasie można ją oglądać we francuskim serialu telewizyjnym Le Bureau des Légendes, gdzie wciela się w rolę Celine, a także belgijskim dramacie kryminalnym w klimacie noir Public Enemy.

Mathieu – Laurent Capelluto

Laurent Capelluto to aktor filmowy i teatralny, występujący zarówno w Brukseli, jak i Paryżu. Współpracował z wieloma twórcami i reżyserami, takimi jak Arnaud Desplechin, Michel Hazanavicius, Michael Haneke czy Kore-Eda. Wciela się m.in. w rolę prokuratora Sirianiego w serialu Czarny punkt, którego 1. i 2. Sezon są dostępne  na Netflix. Za swoje dotychczasowe role otrzymał liczne nominacje i nagrody w kilku kategoriach w Belgii i Francji.

Nabil Mallat – Osman

Nabil Mallat zdobył popularność dzięki roli w filmie Image (2014). Nabil występował także w filmie Gangsta (2018) i Rafaël (2019). Belgijskim fanom ekranu znany jest z występów w De Dag (2018) i Cordon (2016).

Terenzio – Stéfano Cassetti

Swoją pierwszą główną rolę Stefano zagrał we francuskim filmie Roberto Succo (2001, Cedric Kahn). Od tamtej pory pracuje we Francji, Włoszech i Niemczech. Ostatnio można było go zobaczyć w Der Fall Collini, Les Estivants, L’extraordinaire Voyage du Fakir, serialu Czarny punkt i Dziecku Rosemary. Swój czas dzieli między Paryżem, Berlinem i Jeziorem Garda.

Rik – Jan Bijvoet

Jan Bijvoet to belgijski aktor i muzyk pochodzący z Antwerpii. Ukończył aktorstwo w szkole teatralnej – Studio Herman Teirlinck. W Belgii znany jest głównie ze swoich ról teatralnych, ale występował także w serialach i filmach, takich jak Van Vlees en Bloed, W kręgu miłości czy D’Ardennen. W 2007 r. nominowany do flamandzkiej nagrody w dziedzinie kultury w kategorii sztuk wizualnych. Międzynarodowa publiczność zna go dzięki rolom w takich produkcjach jak  Fenix, Borgman, El Abrazo de la Serpiente i Peaky Blinders.

Gabrielle – Astrid Whettnall

Astrid Whettnall zdobyła kilka nagród i nominacji za główną rolę w Au Nom du Fils, filmie w reżyserii Vincenta Lannoo. W 2016 r. Astrid otrzymała nagrodę Magritte za główną rolę w filmie Road to Istanbul. Od lat współpracuje z wybitnymi reżyserami, takimi jak Costa Gavras, Xavie Gianolli czy Claude Lelouch.

Horst – Vincent Londez

Vincent Londez to francuski aktor znany z wielu ról telewizyjnych, teatralnych, a także występów w filmach fabularnych. W ostatnim czasie można go oglądać w belgijskim dramacie kryminalnym w klimacie noir Public Enemy, a także francuskim serialu science-fiction Missions, w którym wciela się w postać miliardera Ivana Goldsteina.

Zara – Regina Bikkinina

Regina Bikkinina to rosyjska aktorka i tancerka o tatarskich korzeniach. Aktorstwa uczyła się w instytucie teatralnym Shchukin w Moskwie. W 2014 r. Regina wyjechała do Genewy, gdzie występowała w tamtejszych teatrach. Można było podziwiać ją w sztukach Czechowa, Strindberga i Dostojewskiego, tańczyła także w szekspirowskim Otello.

Ines –  Alba Gaïa Bellugi

Alba jest francuską aktorką z duńskimi i włoskimi korzeniami. Jest znana dzięki roli w Nietykalnych (2011). Można ją także oglądać w kilku serialach telewizyjnych, między innymi Le Bureau des Légendes, gdzie gra główną rolę – Prune Debailly.

Laura – Babetida Sadjo

Babetida Sadjo to pochodząca z Gwinei Bissau belgijska aktorka. Po ukończeniu Królewskiego konserwatorium dramatycznego w Brukseli była pierwszą czarnoskórą aktorką odznaczoną nagrodą ENSOR w kategorii – kobieca rola drugoplanowa, w filmie Waste Land w reżyserii Pietera van Heesa. Jej międzynarodowa kariera rozpoczęła się od występu w nagrodzonym na festiwalu Sundance filmie I oddychaj normalnie w reżyserii Isold Uggadottir, gdzie wcieliła się w jedną z głównych bohaterek.

Ayaz – Mehmet Kurtulus

Mehmet to występujący w międzynarodowych produkcjach uznany aktor niemiecki tureckiego pochodzenia. W amerykańskim filmie Polowanie na prezydenta wystąpił u boku Samuela L. Jacksona. Mehmet był współproducentem i występował w nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2004 r. oraz nagrodą dla najlepszego Filmu Europejskiego filmie Głową w mur Fatiha Akina. Wcielił się także w główną rolę w pierwszym tureckim oryginalnym serialu Netflix, The Protector.

Trzymamy kciuki! I oby wytrzymać do premiery.

Nowe smartfony, które pozwolą wam odkryć świat nowych technologii, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Netflix Informacja prasowa / GoodReads / Wydawnictwo Literackie / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment