Kolejny serwis odstrzelony, Wykop już nie w rękach Allegro

Grupa Allegro ostatnimi czasy mocno zmieniła podejście i coraz większe siły przekierowuje na działania e-commerce. Ruch jak najbardziej słuszny, nie dziwi więc to, że Allegro pozbyło się Wykopu.

Wprawdzie Wykop generuje duży ruch (ponad 5 mln odwiedzin w miesiącu, co przekłada się na ponad 80 mln odsłon), a co za tym idzie, spore przychody dla właścicieli. Co więcej, liczby te cały czas rosną i nic nie zapowiada tego, że cokolwiek się zmieni. Wykop dalej pozostanie sobą, ale zamierza przyjąć inną strategię marketingową i poszerzać grono zalogowanych użytkowników. Do tej pory, jest to relatywnie niewielka liczba ze wszystkich odwiedzających stronę, a zmiana mogłaby pozwolić na lepsze spersonalizowanie ich kont. Sama marka ma również zyskać na wartości, a to, że na Wykopie pojawiają się znani opinii publicznej użytkownicy (chociażby były prezydent Lech Wałęsa), działa tylko na korzyść.

Dlaczego więc Allegro zdecydowało się odsprzedać coś, co generowało przychód? To wynik ostrego przekierowania się na e-commerce, co dało się zauważyć już w zeszłym roku. Wpierw przeprowadzono zwolnienia grupowe, a niedługo potem odsprzedano pierwszy z serwisów, czyli Bankier.pl za niebagatelną kwotę około 20 mln złotych. Serwis przeszedł w ręce wydawcy „Pulsu Biznesu”, choć interesowała się nim nawet Grupa Wirtualna Polska. Teraz przyszła pora na Wykop, a w portfelu Allegro zostało jeszcze GG, na które jak można się było spodziewać, póki co chętnych brak.

Naspers, czyli właściciel Grupy Allegro, zdecydował się sprzedać Wykop spółce Garvest B.V. Najciekawsze jest to, że w zarządzie spółki znajduje się m.in. Arjan Bakker, czyli nikt inny jak współzałożyciel Allegro. Ten sam człowiek, prawie dziesięć lat temu, zainwestował duże pieniądze w Wykop, a w 2012 roku odsprzedał go Naspersowi (będącemu już wtedy właścicielem Grupy Allegro). Teraz można powiedzieć, że Wykop wraca do swoich pierwszych poważnych inwestorów. Ile zdecydowano się zapłacić za „wykopkowiczów”? Prawdopodobnie około 5 mln złotych.

Wykop.pl jest rentownym przedsięwzięciem, a pod nowymi skrzydłami, które pozwolą mu na rozwój, może być tylko lepiej. Patrząc z perspektywy Allegro, decyzja o sprzedaży była jak najbardziej trafna, a sama grupa będzie mogła skupić się już tylko na e-commerce.

Źródła: pulsbiznesu.pb.pl

Fot: Allegro.pl, Wykop.pl, Antweb.pl

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...