EMUI

Koniec EMUI bliski — Huawei rezygnuje z nakładki na Androida?

Chiński koncern postanowił usunąć z własnej witryny obrazy systemu EMUI (wariacja Androida), tłumacząc to zdawkowo chęcią przejścia na typowo online’owy model aktualizacji. Sprawa ma jednak drugie dno i może być związane z chęcią rezygnacji z rzeczonej nakładki na Zielonego Robota.

EMUI

Odwiedzajac stronę producenta, na której do niedana można było pobrać obrazy systemu EMUI dla wielu różnych urządzeń, spotkamy się z komunikatem, który teoretycznie powinien wyjaśnić nam powody, dla których nie znajdziemy już na witrynie poszukiwanych plików. Mnie jednak one w ogóle nie przekonują i jeśli dodam do nich kilka faktów związanych z ostatnimi działaniami producentów smartfonów z Androidem, całkiem prawdopodobne wyda się to, że Huawei zamierza zrezygnować z rozwoju nakładki EMUI na rzecz czystego Androida.

EMUI podzieli los Lenovo Vibe Pure UI?

Wspomniany komunikat jest jedynie niewielkim panelem, który możemy w razie potrzeby zamknąć. Niestety, treści, które się pod nim znajdują, nie odeślą nas, jak to miało miejsce wcześniej do możliwości pobrania obrazu EMUI. Producent tłumaczy to chęcią dostarczania aktualizacji za pośrednictwem OTA lub, jak to określił “drogą online’ową”. Ma to sens, ale przeczuwam (nie tylko ja), że usunięcie plików związane jest z subtelnym przygotowywaniem gruntu pod wycofanie się z dystrybucji i rozwoju tytułowej nakładki. Co miałoby ją zastąpić? To proste…

Czysty niezmącony efektami graficznymi Android. Jeszcze kilka lat, a nawet miesięcy wcześniej nikt nie uwierzyłby w podobny scenariusz. Nakładki od zawsze stanowiły jedną z największych zalet Androida, ale prawda jest taka, że były też również jego przekleństwem. Dziesiątki nakładek na tysiącach telefonów może i dawało klietom wybór, ale utrudniało wsparcie produktowe. Aktualizacje oprogramowania występującego w tak wielu wariantach jest kosztowne i nie każdy producent chce “wypuszczać” je dla mniej popularnych modeli. Dodatkowo praca nad dodatkami do softu, które mają uatrakcyjniać życie użytkownikom, dajmy na to — EMUI również pochłania ludzki czas i “firmowy” pieniądz. Zastosowanie czystego Androida wydaje się więc remedium na wszelkie dolegliwości nakładek.

EMUI nie było doskonałe

Jeśli Huawei zdecyduje się porzucić tytułową nakładkę, nie będę po niej płakać i jak mniemam, nie zrobią tego również użytkownicy smartfonów producenta. Oprogramowanie samo w sobie było i w dalszym ciągu jest ciekawe. Soft łączy w sobie pewne elementy Apple iOS, które w zestawieniu z ficzerami i otwartością Androida okazywały się niezwykle funkcjonalnym zestawem. Niestety, otwartość oznacza też większą podatność na błędy i brak spójności interfejsu, które były w mojej ocenie jednymi z poważniejszych bolączek EMUI. Lekiem może okazać się OS rodnem z Pixeli, Nexusów czy urządzeń z serii Android One.

Dobrze, zostawmy czystego Androida w spokoju. Istotne jest to, co jest faktem, a fakt jest taki, że EMUI zniknęło z witryny Huawei i osoby potrzebujące obrazu system zostały pozostawione same sobie. Problemowe jest również to, że pliki zniknęły także z fanowskich stron. Jedynym ratunkiem może być w tej sytuacji forum XDA Developers, na którym znajdziemy niemal wszystko, co dotyczy świata urządzeń mobilnych. Nawet jeśli nie uda natrafić się na interesujący obraz systemu, z pewnością któryś z użytkowników forum zdecyduje się nam pomóc i udostępni potrzebną treść.

Źródło: Twitter, Huawei

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...