Kontroler Xbox, który działa inaczej

Granie na konsoli może czasem sprawiać problemy. I nie chodzi tutaj o zbyt wyśrubowany poziom trudności niektórych tytułów, ale o nasze, ludzkie ograniczenia. Na szczęście są firmy, które zdają sobie sprawę z problemu i robią coś, by choć trochę pomóc. Tak, jak Microsoft, który wprowadzi kontroler do Xbox dla osób niepełnosprawnych.

Kontroler Xbox

Microsoft nie od dziś stara się pomagać ludziom, którzy borykają się z przeróżnymi ograniczeniami. Warto chociażby wspomnieć o takich funkcjach, jak tak gdzie pojawia się język migowy czy też możliwość powiększania obrazu. Narrator będzie czytał dla użytkownika teksty z aplikacji i tym samym pozwalał na korzystanie z konsoli, bez konieczności jej widzenia. Dalej jest Cortana i jej komendy głosowe czy też możliwość wprowadzenia wysokiego kontrastu obrazu. Gorzej sprawa wygląda niestety z dostępnością tych usług, bo jeżeli chodzi o polski rynek, to możemy o nich pomarzyć.

Kontroler Xbox

Oczywiste jest niestety to, że udogodnienia dla osób niepełnosprawnych nie są pierwszą potrzebą dużych firm. To raptem dodatek do ich działań, który ma tez duże znaczenie PR-owe. Można to zrozumieć, bo przecież sprzęt czy usługa powinna się w pierwszej kolejności „sprzedać”, a dopiero później można myśleć o tym, jak dostosować ją do potrzeb innych, mniej sprawnych osób. Na przykładzie Microsoft widać, że jest to możliwe, ale przecież nie są oni jedyni. Takie funkcje wprowadza także, np. Google.

O tym, że Microsoft zamierza rozszerzyć funkcje skierowane do osób niepełnosprawnych, wiadomo nie od dziś. Kontroler Xbox, którego zdjęcia wyciekły do sieci, jest tego potwierdzeniem. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest on absolutnie „niegrywalny”, ale to tylko pozory. Przynajmniej projekt zakłada to, że będzie można na nim zrobić dokładnie to samo, co na tym klasycznym.

Sam wygląd urządzenia przywołuje na myśl zestaw DJ’a albo kuchenkę turystyczną i choć może się on wydawać nietrafiony to należy pamiętać o tym, że kontroler Xbox nie miał być ładny. On ma działać tak, by sprostać potrzebom osób z niepełno sprawnościami.

Co oferuje kontroler?

Microsoft jeszcze nie ogłosił oficjalnie tego, że urządzenie w ogóle się pojawi. Prawdopodobnie zostanie to zrobione podczas zbliżających się targów E3 w Los Angeles. Na renderze widać jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Dwa ogromne przyciski będą prawdopodobnie pełniły funkcję, które normalnie przypisane są do A oraz B. Można zauważyć także duży set ikon, które umieszczone są na samej górze kontrolera, co oznacza, że będzie można do niego podłączyć dodatkowe urządzenia. Nie zabrakło także miejsca na złączę USB oraz wyjścia słuchawkowego.

Kontroler Xbox, o ile okaże się prawdziwy i w takiej właśnie formie, może być świetnym rozwiązaniem. Skorzystają z niego zapewne nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także zwykli gracze, a może nawet dzieci. Miejmy więc nadzieję, że Microsoft pokaże go w pełnej krasie już na początku czerwca. O tym, czy będzie on dostępny w Polsce chyba jednak nie mamy co marzyć.

Po gry oraz konsole, nie tylko Xbox, zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Źródło: The Verge / WalkingCat Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1242 More posts in Gry category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...