You are here
Kto zarobił, a kto stracił? News 

Kto zarobił, a kto stracił?

Okres, kiedy firmy publikują swoje kwartalne raporty, to zawsze wyjątkowy czas. Można przewidywać i spekulować, który z koncernów jest największy i najbogatszy, ale cyfry nigdy nie kłamią.

 
apm 750x300 1
To nie jest najlepszy rok dla Microsoftu. Mimo ciągłego napierania oraz atakowania zewsząd Windows 10, na innych polach gigant z Redmond poniósł klęskę. I choć wygląda oraz brzmi to dość nieprawdopodobnie, za ten kwartał odnotował stratę. Niemałą, bo na poziomie ponad trzech miliardów dolarów. Microsoft „dokonał” tego jednak na własne życzenie. Ogromne koszty, jakie poniosło za sobą zakupienie działu mobilnego Nokii, odbiły się teraz czkawką. Gdyby nie to, zysk Microsoftu wynosiłby ponad sześć miliardów dolarów.
Dość znacząco wzrosła za to sprzedaż Lumii, ale nie przełożyło się to na wyniki finansowe. Wszystko dlatego, że Microsoft w dużej mierze skupił się na budżetowcach, a te nie generowały takich przychodów jak flagowce. Sprzedaż innych telefonów poleciała na łeb i z 30 milionów zatrzymała się na 19. Dobrze poradził sobie za to Surface, generując przychód prawie 900 milionów oraz konsole Xbox, choć tutaj wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem był ledwo zauważalny.
 
apm 750x300 2
Apple najwięcej zarobił na swoim głównym produkcie, czyli iPhone’ach. Wprawdzie sprzedaż z kwartału na kwartał maleje, ale sprzęty dalej generują największe zyski. Obecnie słupek zatrzymał się na 47,5 miliona, co w porównaniu z zeszłym rokiem (nieco ponad 35) można odczytać jako doskonały wynik. iPady za to radzą sobie coraz gorzej, choć niejedna firma chciałaby osiągać wyniki sprzedaży na poziomie prawie 11 milionów. To jednak o prawie 3 miliony mniej niż w zeszłym roku. Za to Mac stabilnie utrzymuje poziom około 4 milinów sprzedanych komputerów.
Przychód Apple to aż 49,6 miliardów dolarów, a zysk 10,7. Firma niezbyt chętnie podeszła do chwalenia się wynikami za Apple Watch. Nie podano konkretów, ale można założyć, że smartwatcha kupiło ponad 2 miliony użytkowników. Czy to dobry wynik? Oczywiście, choć pewnie w Apple uważa inaczej.
Źródła: Apple, Microsoft
Fot: jw.
_________________
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu pod tym adresem oraz polubienia naszego profilu na facebooku.

Related posts

Leave a Comment