You are here
Laptopy Huawei z Linuxem to zły znak artykuły News 

Laptopy Huawei z Linuxem to zły znak

Stało się! Trzy laptopy z portfolio Huawei są już sprzedawane z Linuxem na pokładzie. O ile brak Windowsa niespecjalnie zaskakuje, o tyle zastanawia mnie, dlaczego Chińczycy nie zastosowali tutaj autorskiej platformy Harmony OS.

HarmonyOS oficjalnie
Fot. Huawei Mobile / Twitter

Laptopy Matebook 13, Matebook D 14 oraz Matebook D 15.6 z oferty Huawei są już dystrybuowane z innym niż Windows systemem operacyjnym. Mowa o Linuxie w formie Deepina, czyli otwarto źródłowej chińskiej dystrybucji mocno inspirowanej Debianem.

Matebooki od Huawei z Linuxem zamiast Windowsa

Spokojnie, na ten moment jest to jedynie alternatywa dla laptopów producenta z Windowsem. W dalszym ciągu możemy wybierać przenośne komputery Huawei z zainstalowanymi okienkami, ale nie wiemy jeszcze, jak długo utrzyma się taki stan rzeczy. Firma ma poważne problemy z USA i współpraca z Google (Android) oraz Microsoftem (Windows) możliwa jest jedynie warunkowo.

Choć Donald Trump przedłużył czasową możliwość współpracy amerykańskich podmiotów z Huawei, kolejna decyzja może być już odmowna. Chiński koncern musi przygotować się na taki scenariusz i najwyraźniej to właśnie czyni. Martwi mnie natomiast zastosowanie jednej z dystrybucji Linuxa zamiast autorskiej platformy Harmony OS. Oznacza to, że twór chińskiej myśli technicznej nie jest jeszcze zdatny do użytku. Pytanie, kiedy nastąpi moment, w którym Harmony OS stanie się pełnoprawną platformą np. dla komputerów.

Jeśli poszukujecie komputera przenośnego o standardowej formie, zachęcam do odwiedzenia TEJ strony. Znajdziecie tam wiele interesujących propozycji. 

Źródło: Forbes

Related posts

Leave a Comment