Legendarna Enigma sprzedana za ponad 836 000 zł

Enigma to fascynująca maszyna do szyfrowania wiadomości z czasów II Wojny Światowej. Została właśnie sprzedana na aukcji za –bagatela! – ponad 836 000 zł!

Staroświeckie cacko, w którym można się dopatrywać jednego z protoplastów obecnych komputerów (wtedy mówiło się raczej o maszynach liczących, słowo ‘komputer’ jest dużo młodszym wyrażeniem) zostało właśnie sprzedane na licytacji w Londynie, w słynnym przeprowadzania wielkich i znaczących licytacji domu aukcyjnym Sotheby. Niestety nabywca wolał pozostać anonimowy i przypuszczalnie nigdy go nie poznamy. Co prawda nie był to jedyny zachowany egzemplarz tego urządzenia, ale bardzo mało takowych znajduje się w prywatnych rękach i ta okazja dla kolekcjonerów o zasobnym, grubym portfelu z pewnością była wyjątkowa.

W zasadzie o Enigmie można cynicznie powiedzieć, że jest to kawałek starego rupiecia, przypominającego maszynę do pisania połączoną z dziwnymi lampkami i masą skłębionych kabli, ale byłoby to daleko niesprawiedliwe wobec sprzętu tak istotnego w dziejach największej z wojen, sprzętu który niewątpliwie ma duszę i historię godną dobrego filmu lub dobrej książki. Zresztą mnóstwo fascynatów na przestrzeni ostatnich osiemdziesięciu lat postanowiło właśnie opowiedzieć ową historię, dość wymienić najnowszą związaną z tym produkcję „The Imitation Game”. Twórcą niezwykłej konstrukcji Enigmy, którą Alianci tak długo nie mogli złamać jest Niemiec Artur Scherbius, a za jej metodę kryptograficzną odpowiada Holender Hugon Koch (Scherbius odkupił od niego prawa patentowe by móc je zastosować w swojej konstrukcji). Wielu z was może zaskoczyć, że Enigma powstała dużo wcześniej zanim w ogóle Hitler objął władzę bo już w 1918 r. i nie była to konstrukcja przeznaczona tylko dla wojska – do pewnego momentu różne jej modele mogli także najzwyczajniej w świecie nabyć w zwykłych sklepach także cywile.

Źródło: nbcnews.com.

___________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...