You are here
Lilium — podniebna taksówka zrewolucjonizuje rynek przewoźniczy artykuły News 

Lilium — podniebna taksówka zrewolucjonizuje rynek przewoźniczy

Latająca taksówka wydaje się dzisiaj czymś nierealnym, widywanym jedynie w filmach science fiction. Lilium zamierza zmienić ten stan rzeczy…

Lilium

Drogi stały się miejscem szalenie niebezpiecznym, co “zawdzięcza” się dużej liczbie ich użytkowników. Ta wiąże się z utrudnieniami w postaci zatorów, nazwanych popularnie korkami. Jakby nie patrzeć, podróżowanie drogami lądowymi nie należy do szybkich, bezpiecznych i wydajnych. Co innego komunikacja powietrzna. Samoloty i helikoptery dostarczą człowieka (lub towar) we wskazane miejsce w iście ekspresowym tempie. Mało tego — liczba wypadków oraz ofiar katastrof lotniczych jest przy liczbie zdarzeń drogowych śmiesznie wręcz niska. Transport powietrzny ma zalety, to prawda, ale nie każdy może pozwolić sobie na podróże samolotem, zaś transport “miejski” w postaci śmigłowców jest drogi i jakby nie patrzeć — niezorganizowany. To może się niebawem zmienić.

Lilium — samolot dla każdego

Niemiecki start-up postawił sobie za cel stworzenie przystępnego cenowo pojazdu powietrznego zasilanego energią elektryczną. Lilium, bo tak nazwano projekt miałby rewolucjonizować komunikację miejską i jestem w to wstanie uwierzyć z prostego powodu — pojazd firmy w założeniach ma startować “pionowo”. Tak, do wzbicia się w powietrze Lilium nie potrzebuje pasa startowego, wystarczy jedynie niewielka powierzchnia. To właśnie może stanowić siłę rozwiązania, ale na tym nie kończą się jego zalety.

Zasięg pojazdu wynosi bowiem aż 300 kilometrów, zaś podróże odbywać się będą z prędkością maksymalną równą 300 km/h. To robi wrażenie, ale rzeczywiste osiągi poznamy dopiero, kiedy podniebna taksówka przejdzie pierwsze loty “pasażerskie” te mają wystartować już w 2019 roku. Regularny transport wystartuje w 2025 roku, a tak przynajmniej twierdzą twórcy Lilium. Osobiście w to wątpię, ale sam fakt prac nad powietrzną taksówką pokazuje, w jakim kierunku powinna zmierzać branża.

Zobacz to

Tak się składa, że na profilu YouTube twórców pojawiło się właśnie nagranie z pierwszych testowych lotów. Są to co prawda kursy bezzałogowe, jednak pokazują istotę rozwiązania. Zapowiada się naprawdę emocjonująco i choć mam spore wątpliwości co do przyszłości rozwiązania to gorąco kibicuje Lilium.

https://www.youtube.com/watch?v=ohig71bwRUE

Źródło: Lilium, YouTube, Engadget

Related posts

Leave a Comment