You are here
Manifold – komputer przeznaczony dla dronów DJI Sprzęt 

Manifold – komputer przeznaczony dla dronów DJI

W zależności od tego, z jakim modelem drona mamy do czynienia, możemy się spodziewać różnych parametrów mocy obliczeniowej i zdolności do przetwarzania obrazu, jednak, ostatecznie, zdalnie sterowany pojazd latający jest w pewnym stopniu uzależniony od pilota. Na szczęście, już niedługo, bowiem DJI ma ambitny plan dołączenia małego, samodzielnego komputera do swoich dronów.


Cel? Pomoc przy rejestrowaniu oraz przetwarzaniu obrazu w wysokiej rozdzielczości, a także zapewnienie latającemu pojazdowi autonomii. Jak to możliwe? Zaraz wyjaśnię, najpierw jednak zobaczmy parametry tego komputera. Zasadniczo, według konceptu DJI, Manifold ma dostarczyć możliwości w miarę zaawansowanej karty graficznej każdemu dronowi wystarczająco silnemu, aby go udźwignąć i zasilić. Monifold opiera się o układ nVidia TEGRA K1 Quad-core ARM Cortex-A15 z czterema rdzeniami głównymi o częstotliwości 2,2 GHz i jednym dodatkowym dla trybu oszczędzania energii, dysponując łącznie mocą 192 układów CUDA. To obecnie jeden z najsilniejszych, przenośnych układów graficznych, który ma za zadanie tylko i wyłącznie wspomóc drona.

http://www.youtube.com/watch?v=7BoqEP2pjKU

Jeśli chodzi o łączność, Manifold prezentuje się równie okazale, co pod względem mocy graficznej: urządzenie zaopatrzono w porty USB, Ethernet, Mini-PCIe, HDMI, UART, SPI oraz I2C; a przy tym wszystkim Manifold konsumuje tylko 15 watów. Przy wymiarach 11×11 cm oraz wadze nie przekraczającej 200 gramów to wyjątkowo mobilna jednostka, którą bez problemu zamontujemy na większości dużych dronów (waży mniej niż dodatkowe baterie o dużej mocy do sprzętu filmego), a jej użyteczności i prostoty obsługi (wsparcie dla bibliotek DirectX i OpenGL, własny system Ubuntu na pokładzie) nie da się przecenić.

Do czego może nam służyć taka jednostka obliczeniowa? Jak już wcześniej wspomniałem, do przetwarzania obrazu, dodawania efektów czy nawet montażu w locie, jednak nie tylko. Jednym z najważniejszych jej zastosowań jest możliwość programowania dowolnych tras, skryptów zachowania, czy nawet określenia całego harmonogramu zadań drona, bez konieczności angażowania pilotów czy zewnętrznych komputerów. Dzięki temu, dron jest w stanie samemu na przykład tworzyć obrazy lub mapy, samodzielnie zarządzając lotami czy nawet energią potrzebną do latania. Dzięki Manifold, będziemy w stanie całkowicie zaprogramować drona, a nawet oddać go w opiekę prostej AI. Cóż, nadchodzą ciekawe czasy dla miłośników dronów, pytanie tylko co z bezpieczeństwem takiej jednostki obliczeniowej i zachowaniem w razie przejęcia. Manifold jest przeznaczony do pracy z dronem DJI Matrice oraz kosztuje 499 dolarów.

Źródło: engadget

 

 

 

 

 

___________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

Related posts

Leave a Comment