mdokumenty 750x300

mDokumenty, czyli Ministerstwo Cyfryzacji idzie z duchem czasu

Przyszły rok będzie niezwykle istotny z punktu widzenia „wygodnickich” fanów elektroniki użytkowej. Wtedy bowiem pojawi się możliwość wyrobienia mobilnego dowodu osobistego, rejestracyjnego, a nawet prawa jazdy.

mdokumenty 750x300

Rzekłbym, cyfryzacja pełną gębą, ale szumne zapowiedzi nie są równoznaczne z tym, że usługa będzie działała sprawnie. Co to, to nie. Zanim jednak przejdę do krytyki rozwiązania, chciałbym wam o nim opowiedzieć.

mDokumenty – co to?

Jest to elektroniczna wersja dokumentów, która zasadniczo będzie towarzyszyła nam wszędzie tam, gdzie zdecydujemy się zabrać nasz telefon komórkowy. Podkreślam – telefon, gdyż usługa nie wymaga do działania skomplikowanych smartfonów. Wystarczy zwykła komórka z obsługą wiadomości SMS.

Przykładowo – jeśli przy próbie wylegitymowania (np. kontrola drogowa) policjant poprosi nas o dowód osobisty, możemy podać mu sam numer telefonu. Ten zostanie zweryfikowany poprzez wiadomość SMS, która trafi na nasze urządzenie. Wtedy tez „autoryzując” dostęp pozwolimy Panu Władzy na zapoznanie się z naszymi personaliami. Co jeśli tego nie zrobimy? Tutaj procedura wygląda identycznie, jak w przypadku odmowy tradycyjnego wylegitymowania.

http://www.youtube.com/watch?v=iF4GT2FW4Uc

Chcąc skorzystać ze wspomnianej usługi, konieczne będzie założenie profili na specjalnej rządowej platformie. Tyle i tylko tyle – żadnych wizyty w urzędach, skomplikowanych formularzy i setek podpisów. Szybko, prosto i wygodnie… czyli tak, jak ma wyglądać przyszłość obsługi interesantów urzędów oraz innych placówek.

Tak, choć początkowo mówimy jedynie o trzech dokumentach, docelowo ma ich być znacznie więcej i co ważne – mają pozwolić na sprawne „załatwianie” formalności w urzędach. To się chwali, ale… mam wątpliwości.

Wątpliwości

Koncepcja wydaje się sensowna. Zastąpienie konieczności instalacji aplikacji SMS-ami również. Niestety, obawiam się, że usługa ta nie rozwinie się w odpowiednim kierunku, wszystko przez opieszałość naszych wspaniałych instytucji. Wątpię w to, że rzeczone podmioty zmobilizują się w stosunkowo krótkim czasie i zaimplementują nowe rozwiązanie u siebie. Jeśli funkcjonalność mDokumentów ograniczy się do kontroli policyjnych… cóż – widzę to kiepsko.

Nie mniej jednak sam fakt prac Ministerstwa Cyfryzacji cieszy i daje nadzieję na lepszą, cyfrową przyszłość.

Źródło: mc.gov.pl

 

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

Dodaj komentarz

6482 More posts in News category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...