Aplikacja Seeing AI to pokaz możliwości technologii Microsoftu

O Seeing AI, czyli aplikacji rozpoznającej obiekty, ludzi, a nawet szczegóły etykiet usłyszeliśmy w 2016 roku, ale dopiero kilka miesięcy temu Microsoft zdecydował się upublicznić wyniki swoich prac. Dziś, tytułowy program debiutuje w Apple AppStore. Niestety, nie każdy może go pobrać.

Seeing AI

Inicjatywy takie jak Seeing AI przywracają mi wiarę w ludzkość. Nowe technologie to nie tylko gadżety, gry, bajery i zabawa. To także przydatne dla profesjonalistów narzędzia oraz zestaw rozwiązań pomocnych osobom niepełnosprawnym. Dzięki nowinkom technicznym, które po pewnym czasie wchodzą do naszej codzienności, życie wielu osób staje się prostsze. Wiele firm stara się wspomniane rozwiązania rozwijać, mimo że wizja zysku z nich płynąca jest wielce odległa. Idealnym przykładem będzie tutaj Microsoft, który postanowił pomóc osobom niedowidzącym i niewidomym.

Seeing AI, czyli aplikacja patrzy za ciebie

Czym jest Seeing AI? To aplikacja, która za pomocą kamery wbudowanej w urządzenie mobilne, uściślając — smartfon rozpoznaje otaczający użytkownika świat. Naturalnie program opowiada użytkownikowi o tym, co widzi, i jak pokazuje filmik promocyjny, skuteczność jest wręcz powalająca. Nie spodziewałem się aż tak daleko idącej pomocy ze strony jakby nie patrzeć “zwykłej” aplikacji.

Seeing AI będąc oczami użytkownika, opowiada mu o wyglądzie napotkanych osób, oceniając przy tym stopień ich samopoczucia. To brzmi nierealnie, ale program potrafi rozpoznać przygnębienie, radość, a nawet podekscytowanie. Nie muszę chyba mówić o tym, jak przydatne dla niedowidzących jest to narzędzie. Aplikacja poradzi sobie również z przeróżnymi tekstami, co ułatwi poruszanie się po ulicach miasta, urzędach, a nawet sklepach. Skoro jesteśmy przy sklepach… w sytuacji, w której użytkownik “nakieruje” aparat na dany produkt, Seeing AI rozpozna etykietę i określ, czym ten dokładnie jest. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby apka przeczytała dla nas cały tekst znajdujący się na etykiecie tudzież innym “dokumencie”.

Seeing AI jest programem stosunkowo inteligentnym, a więc poradzi sobie także z kodami kreskowymi, a nawet liczeniem banknotów oraz monet. W moim odczuciu jest to po prostu kompletne narzędzie mające w założeniu pomagać w “niewyraźnej” codzienności osób niedowidzących. Warto podkreślić, że większość podstawowych “zadań” aplikacja wykonuje lokalnie, czyli z poziomu samego urządzenia mobilnego. Te bardziej wymagające wspierają się chmurą, a co za tym idzie, smartfon musi być stale połączony z siecią.

To dopiero początek

Aplikacja jest dostępna do pobrania za darmo, lecz tylko dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. W zasadzie ograniczenie nie powinno zaskakiwać nikogo, to rodzimy rynek twórców i to właśnie na nim chce on “przetestować” nowe rozwiązanie, tak aby w przyszłości móc tworzyć jeszcze lepsze narzędzia.

Seeing AI

Co ciekawe, Seeing AI występuje jedynie w formie aplikacji dla systemu Apple iOS. Microsoft zapomniał o Androidzie? Brzmi to nieprawdopodobnie, dlatego obstawiam dwa scenariusze. Pierwszy dotyczy występowania kwestii spornych na linii Microsoft-Google. Drugi to zwyczajna zwłoka, po której aplikacja trafi również do sklepu z aplikacjami na Androida — Google Play.

Szczerze podziwiam gigantów około technologicznych za tworzenie tak wspaniałych rzeczy, które pomagają tym, którym pomoc jest naprawdę potrzebna. Kibicujmy każdej tego typu inicjatywie, może kiedyś będziemy musieli skorzystać z dobrodziejstw którejś z nich.

Źródło: Microsoft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

236 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
Jak aplikacje w telefonie ułatwiają życie?

Smartfon ma dziś niemal każdy i to urządzenie, z którym mało kto się rozstaje. Towarzyszy...