MSFoxConnSurface750x300

Microsoft sprzedaje Nokię chińczykom – koniec jakości, do jakiej przywykliśmy?

Firma planuje potężne zmiany, wśród których znalazło się zamknięcie komórki odpowiedzialnej za produkcję telefonów komórkowych. To jednak nic przy kolejnej informacji…

MSFoxConnSurface750x300

Pamiętacie głośne przejęcie Nokii przez giganta z Redmond? Ja tak i nie zapomnę oburzenia fanów, którzy ubolewali nad tym, że telefony sygnowane fińską marką, pod rządami Microsoftu stracą na jakości. Cóż – rzeczywistość zweryfikowała przypuszczenia fanów negatywnie, okazało się bowiem, iż firma kontynuowała politykę Nokii. Telefony nie traciły „powera” i co istotne – były wykonane z niezwykłą starannością. Nie bez znaczenia dla takiego stanu rzeczy miało „zachowanie” ludzi z działu odpowiedzialnego za produkcję urządzeń. O ile smartfony z serii Lumia zostały przebrandowane i zamiast logo Nokii, na obudowie świecił znaczek kafelków, o tyle już klasyczne „komórki” w dalszym ciągu sygnowane były fińską nazwą. Właściwie dalej są, gdyż na rynku pojawiają się telefony od Nokii, ale to nie potrwa długo.

Serwis VTech donosi, iż firma zamierza zamknąć oddział odpowiedzialny za produkcję klasycznych telefonów komórkowych. Powodem ma być wysoce niezadowalające zainteresowanie rynku ów słuchawkami. Potwierdzają to dane opublikowane w internecie. Zamknięcie wspomnianej wcześniej komórki wydaje się tutaj w miarę rozsądnym posunięciem, po co utrzymywać nierentowny oddział? Jest to w mojej ocenie posunięcie rozsądne, ale to nie koniec zmian w Microsofcie. Zastanawiacie się pewnie co dalej z samą marką Nokia. Cóż – okazuje się, że ta ni zniknie z rynku, a co za tym idzie „prawie fińskie” telefony będą w dalszym ciągu produkowanej. Z tą różnicą, że za całość odpowiadać będzie chiński Foxconn, któremu zostanie udzielona licencja na wykorzystywanie wspomnianego znaku towarowego. 

Co oznacza to dla osób zainteresowanych losami Nokii? Sprawa jest złożona. Z jednej strony fani powinni się cieszyć – Foxcon ma środki i czas na to, aby odpowiednio przygotować się do wprowadzenia słuchawek z logo Nokii na obudowach. Mało tego – realne wydaje się to, że firma nie poprzestanie na produkcji klasycznych komórek, ale stworzy smartfon lub co bardziej prawdopodobne – smartfony z Androidem.  To byłoby coś – Nokia z „pełnym” Androidem. Sukces murowany? Nie do końca, gdyż jak już wspomniałem, sprawa jest złożona i mamy tutaj tez drugą stronę medalu. Foxconn to chiny, a więc za produkcję urządzeń będą odpowiadały małe rączki naszych skośnookich przyjaciół. Ci jak powszechnie wiadomo, nie są najlepiej wynagradzani za swoją ciężką pracę. Z tego tez powodu obawa o jakość wykonania nowego sprzętu jest uzasadniona. Nokia i tandetna konstrukcja – przecież to sprzeczność. Fińskie modele telefonów od lat były uznawane za wzór doskonałości, wobec czego zaprzepaszczenie szansy na wielki „powrót” poprzez „olania” kwestii jakości byłoby wielkim failem.

MSFoxConnSurfacea

Kolejna informacja dotycząca zmian w Microsofcie również jest złożona i możemy odebrać ją dwojako. Jeśli wierzyć doniesieniom firma zamierza zwolnić prawie połowę pracowników Microsoft Mobile. Co z pozostałymi 50 procentami? Ci mieliby zostać przeniesieni do zespołu pracującego nad linią Surface. Przykrym wydaje się faktu utraty pracy przez osoby, którym zawdzięczamy mnóstwo świetnych urządzeń – to fakt. Z drugiej strony przeniesienie pozostałych do komórki odpowiadającej za Surface’y oznacza, że firma naprawdę rozważa wprowadzenie do portfolio smartfon, który były częścią serii.

Podsumowująca – jeśli wszystkie przypuszczenia się sprawdzą, już niedługo zobaczymy tandetne Nokie z Androidem, wyprodukowane przez Foxconna oraz wysokiej klasy smartfony sygnowane marką Surface. O ile pierwsza zmiana oznaczałaby koniec Nokii, jaką znamy, o tyle już powstawanie Surface Phone’a daje nadzieję na rozwój Windows 10 Mobile. Cóż, jest to szansa marna biorąc pod uwagę przerażająco niskie udziay rynkowe ów systemu. Nie mniej jednak, za sprawą konkretnego bodźca wsyzstko może się jeszcze zmienić. Czy Surface Phone będzie motorem napędowym nowych mobilnych okienek?

Wierzę, że tak.

Źródła: PhoneArena, Mspoweruser.

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...