You are here
Moderatorzy Facebooka uczeni, jak być ślepym artykuły News 

Moderatorzy Facebooka uczeni, jak być ślepym

Channel 4 opublikował film, w którym za pomocą ukrytej kamery nagrał część szkolenia, które muszą przechodzić moderatorzy Facebooka. Z materiału dowiadujemy się między innymi tego, że wspomnieni pracownicy mają przymykać oko na fakt korzystania z Facebooka przez dzieci. Dzieci, które nie ukończyły 13 roku życia.

Moderatorzy Facebooka

Przyznajmy, że Facebook nie jest najlepszym miejscem dla naszych pociech. Treści, które pojawiają się w serwisie, niekoniecznie powinny trafiać do małoletnich odbiorców. Dodatkowo komunikacja dzieci powinna odbywać się przy możliwie skutecznym nadzorze rodziców. Właśnie dlatego, w regulaminie FB określony jest minimalny wiek użytkownika społecznościówki. Granica 13-lat została postawiona również z innego powodu. Chodzi o prawo USA i niemożność targetowania reklam osobom poniżej wspomnianego wieku. Wygląda jednak na to, że Zuckerberg potrafi znaleźć sprytne obejście obostrzenia.

Moderatorzy Facebooka “nie widzą” 13-latków

Ukryte kamery, śledztwa dziennikarskie i prowokacje pozwalają dowiedzieć się o wielu niekoniecznie etycznych działaniach przedsiębiorców oraz instytucji. Nie inaczej jest w przypadku Facebooka. Channel 4 opublikował bowiem materiał, w ramach którego możemy poznać cześć procesu szkolenia nowych moderatorów FB.

Podczas jednego ze spotkań poruszono temat dzieci poniżej 13 roku życia, które mają być przez moderatorów Facebooka lekceważone. Przynajmniej do momentu, w którym ktoś oficjalnie nie zgłosi tego faktu. Jednym słowem — jeśli małoletni nie zajdzie za skórę pracownikom Facebooka, nikt nie będzie ukrócał jego działalności na platformie. Sprytne, szczególnie że każdy użytkownik stanowi ogromną bazę wiedzy i solidną kartę przetargową w negocjacjach z reklamodawcami.

Czy działania moderatorów szokują i martwią? Wątpię, gdyż patrząc po najbliższych znajomych, których dzieci nie osiągnęły jeszcze 13 roku życia, zauważyłem brak zainteresowania problemem. Mało tego, rodzice często sami zakładają konta pociechom, wpisując fałszywy wiek. W mojej ocenie bardziej nieetyczne jest działanie opiekunów małoletnich aniżeli pracowników Facebooka. Niemniej, po “aferze” firma postanowiła zadbać o kwestię nieletnich na FB. To cieszy.

Źródło: Channel 4, Facebook

Related posts

Leave a Comment