You are here
Monety z Wiedźminem – za 14 tysięcy złotych dostajesz 1 kg Wiedźmina artykuły News 

Monety z Wiedźminem – za 14 tysięcy złotych dostajesz 1 kg Wiedźmina

Mennica Gdańska wpadała na pomysł, żeby stworzyć limitowaną edycję monet, które nawiązują do sagi Andrzeja Sapkowskiego. Monety z Wiedźminem to jednak coś, co nie będzie przeznaczone dla każdego i to nie dlatego, że jest to limitowana edycja. Cena może okazać się zaporowa, ale dla miłośników sagi i numizmatyków, to nie lada gratka.

Monety z Wiedźminem
Fot. Mennica Gdańska

Fani potrafią zbierać różne rzeczy, które nawiązują do ich ulubionego filmu, książki, gry, serialu itd. Czasem cena jest czymś drugorzędnym, bo przecież  pieniądze można odłożyć i „jakoś to będzie” lub zwyczajnie posiada się taką ilość środków, że można je wydawać na co się chce. Jeżeli ktoś jest fanem serii o Wiedźminie od Andrzeja Sapkowskiego, to powinien właśnie zajrzeć na swoje konto bankowe lub do świnki skarbonki, bo może go czekać spory wydatek.

Monety z Wiedźminem

Jak będą wyglądały monety z Wiedźminem, które przygotowała mennica Gdańska? Wielbiciele gier od CD Projekt RED będą pewnie zawiedzeni, bo znajdujące się na monetach wizerunki wzorowane są na książkach. Patrząc na to, jak wiele osób zwracało uwagę na jeden miecz, który pokazywano na zwiastunie Wiedźmina od Netflix, to podejrzewamy, że tutaj także pojawią się „kontrowersje”. Monety z Wiedźminem będą dwie, a jedna z nich to prawdziwa perełka, na którą trzeba będzie wyłożyć całkiem sporo srebrników.

Zacznijmy może od tańszej wersji. Ta ma nominał 5 dolarów i wykonana została ze srebra (Ag 999), a jej średnica ma 45 milimetrów. Pojawi się w ilości dwóch tysięcy sztuk i jeżeli ktoś zdecyduje się na zakup z wykorzystaniem opcji BankTransfer, musi zapłacić teraz 1 399 złotych. Korzystając z opcji PayPal czy karty kredytowej, cena wynosi 1 440 złotych. Jako datę emisji podano listopad tego roku

Opis monety z Wiedźminem:

Na stronie mennicy umieszczono także opis, co widoczne jest na awersie oraz rewersie monety i brzmi on tak:

„Ta dwuuncjowa moneta na rewersie ukazuje walczącego Geralta, który wraz z Yennefer próbuje uratować swojego kompana Jaskra, owładniętego zaklęciem Dżina. Moneta zdobiona jest wyjątkowo wysokim reliefem, który w najdrobniejszych szczegółach pokazuje każdy detal projektu. Miecz Wiedźmina został ozdobiony złotem. Yennefer otrzymała kulę wydrukowaną na drukarce 3D. W projekcie zastosowano najnowocześniejsze techniki, aby moneta zachwycała każdego, kto tylko na nią spojrzy. Na awersie pokazano symbole Wiedźmina, takie jak wilk oraz miecz, a także salę oraz ornamenty zamku w Cintrze.”

Moneta Ostatnie Życzenie

Druga z monet, która nawiązuje do sagi Andrzeja Sapkowskiego, o już zupełnie inny kaliber. I to dosłownie, bo waży 1 kilogram i podobnie, jak wyżej opisana, została wykonana ze srebra (Ag 999). Tutaj pojawi się jej jedynie 200 sztuk, więc kolekcjonerzy powinni się pośpieszyć, jeżeli chcą mieć ją u siebie. Zapakowana zostanie w specjalne pudełko, które ma zdobić wizerunek wilka, czyli symbol Geralta. Najtańsza z opcji, czyli płatność za pomocą BankTransfer, to koszt 13 999 złotych.

„Ta kilogramowa moneta na rewersie ukazuje kluczową dla całej sagi scenę z książki “Ostatnie Życzenie”, kiedy to Jeż chciał wziąć za żonę Pavettę, córkę królowej Cintry. Jej matka, Calanthe, nie chciała wyrazić na to zgody. Rewers zdobi wysoki relief ukazujący każdy szczegół projektu, a także agat, imitujący okno zamku. Na awersie pokazano moment przyjazdu Geralta do zamku w Cintrze.”

Obie monety z Wiedźminem, znajdziecie wchodząc pod TEN ADRES.

Źródło: Mennica Gdańska / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment