Mozilla 5

Mozilla potwierdza: wyjdzie Firefox na iOS-a!

Do tej pory o popularnym lisku działającym na urządzeniach Apple’a mogliśmy pomarzyć. Najnowsze doniesienia jednak wskazują, że sytuacja może ulec zmianie. Skąd ten zwrot w polityce firmy?

Mozilla 5

Musimy być tam, gdzie są nasi użytkownicy, więc będziemy szykować Firefoxa na iOS — taką informacją podzielił się na Twitterze Lukas Blakk, Mozilla Release Manager. Ostatnią informację tego typu słyszeliśmy w 2013 roku. Wtedy to Firefox miał zostać wydany na urządzenia Apple’a. Firma wycofała się jednak z postanowień. Dlaczego?

Mozilla argumentowała swoją decyzję brakiem możliwości zastosowania unikalnych rozwiązań własnych. Deweloperzy oprogramowania na platformę iOS mają twardy orzech do zgryzienia. Załoga Apple’a nie zezwala firmom trzecim na tworzenie i wykorzystywanie autorskich silników obsługujących javę script i renderujących witryny internetowe. W konsekwencji wszystkie dostępne w App Store przeglądarki pozostają właściwie skórkami lub rozszerzeniami wykorzystującymi przeglądarkę systemową — Safari. Takie rozwiązanie rzutuje na szybkość ich pracy i przekłada się na gorsze pod względem wydajnościowym wyniki. Widać, że zamiarem giganta z Cupertino było zabezpieczenie się przed wzrostem rywalizacji ze strony konkurentów.

Mozilla 2 Lukas Blakk

Co się zatem stało, że Mozilla mimo stanowczej postawy Apple’a zmieniła zdanie? Prawdopodobną przyczyną takiej decyzji jest malejący na rzecz Chrome’a udział Firefoksa w rynku. Twórcy liska doskonale zdają sobie z tego sprawę i próbują poprawić swój wynik. Ostatnio słyszeliśmy o rezygnacji z wyszukiwarki Google’a i nawiązaniu współpracy z Yahoo, a dwa dni temu pojawiła się nowa wersja przeglądarki (34.0), działająca w systemie Windows, OS X i Linux.

Wydaje się, że Mozilla — świadoma swojej kiepskiej kondycji — postanowiła zakopać topór wojenny. Kolejnym elementem strategiczno-logicznej układanki będzie zatem wydanie Firefoksa na iOS-a. Zamiast silnika Gecko lisek wykorzystywał będzie Safari WebKit. Zachowa przy tym najprawdopodobniej podstawowe  funkcjonalności: spodziewać się możemy synchronizacji kart, zakładek i ustawień użytkownika.

To z pewnością dobra wiadomość dla tych, którym brakowało Firefoksa na urządzeniu Apple’a. Perspektywa korzystania z ulubionej przeglądarki wydaje się być faktycznie w zasięgu ręki. Dokładnego terminu jednak nie znamy. Pozostaje zatem czekać i uważnie śledzić newsy na naszym portalu. Możecie być pewni, że o tym napiszemy.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...