Musk wysyła ludzi w kosmos

Musk wysyła ludzi w kosmos – okrążą księżyc już w 2023

Elon Musk ma chyba ambicję, żeby zostać najbardziej innowacyjnym człowiekiem na Ziemi, a już przynajmniej takim, który nieustanie będzie zasypywał nas swoimi nowymi pomysłami. Nie inaczej stało się i tym razem, bo Musk wysyła ludzi w kosmos. Mają oblecieć księżyc i stworzyć z tego… sztukę.

Musk wysyła ludzi w kosmos

To nie pierwszy raz, kiedy Elon Musk zaskakuje swoimi pomysłami. Warto przypomnieć to, jak wysłał w przestrzeń kosmiczną jeden ze swoich samochodów, a dodatkowo wszystkiemu towarzyszyła muzyka Davida Bowiego. Można powiedzieć, że tamten pomysł to nic wielkiego w porównaniu z tym, co przedsiębiorca planuje zrobić teraz. Projekt nazywa się #dearMoon i zakłada coś, co tylko z pozoru wydaje się nieskomplikowanym przedsięwzięciem.

Musk wysyła ludzi w kosmos

SpaceX, czyli jeden z projektów Elona Muska, zakłada nie tyle podbój kosmosu, co jego tańsze zdobywanie. Przedsiębiorca wielokrotnie wspomniał o tym, że problemem z kolonizacją nie jest technologia, ale koszty związane z lotami. W końcu po każdym takim wystrzeleniu, rakieta nadawała się do rozbiórki. Musk udowodnił już, że da się skonstruować moduły, które będą wykorzystywane wielokrotnie. Jego Falcon po wielu próbach w końcu potrafi lądować i to bez większych problemów. Wprawdzie to dalej testowane rozwiązanie, ale za parę lat bardzo się przyda przy kolejnym projekcie.

#dearMoon to coś, co w pierwszej chwili może wydawać się czymś banalnym. Przynajmniej w kwestii technologii, bo przecież człowiek wylądował na księżycu już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Musk wysyła ludzi w kosmos, ale nie będą oni lądowali na srebrnym globie. Przynajmniej nie podczas wyprawy planowanej wstępnie na 2023 rok. Wtedy załoga statku BFR ma „tylko” oblecieć satelitę, a następnie bezpiecznie wylądować. Teoretycznie takie rzeczy już się działy w historii ludzkości, ale nigdy na taką skalę i nigdy z taką załogą. Bo tym razem nie będą to przeszkoleni astronauci, a artyści. Przynajmniej w większości.

#dearMoon

Nazwa projektu wydaje się trochę dziwna, ale przyzwyczailiśmy się już do tego, że Musk ma swoje wyobrażenie o tym, jak wszystko powinno wyglądać. Tym razem także tak jest. Po raz pierwszy o nienazwanym wtedy projekcie usłyszeliśmy jeszcze w 2016 roku, ale odnosił się on do rakiety BFR. Ta ma bowiem uczestniczyć także w procesie kolonizacji Marsa. Jej projekt został lekko zmodyfikowany. Wydłużeniu uległ moduł transportowy oraz ten napędzający statek. BFR da się oczywiście sterować, a najważniejszy z modułów ma bezpiecznie wylądować na ziemi.

Ciekawe jest natomiast to, kto znajdzie się na pokładzie statku BFR. Bowiem Musk wysyła w kosmos ludzi nietuzinkowych i takich, którzy mają odpowiednie pokłady gotówki. Pierwszym pasażerem będzie Yusaku Maezawa, japoński milioner i założyciel jednej z największych firm na tamtejszym rynku, która obecnie sprzedaje m.in. ubrania przez sieć. Yusaku będzie też pierwszym człowiekiem spoza firmy, który weźmie udział w projekcie #dearMoon.

Co więcej, nie będzie on jedynym członkiem załogi, bo na pokładzie mają znaleźć się także artyści. Ich nazwisk jeszcze nie poznaliśmy, ale mają reprezentować oni zupełne odmienne dziedziny sztuki (malarstwo, pisanie, muzyka itd.). Po co artyści w kosmosie? Otóż po powrocie na Ziemię będą oni w stanie stworzyć coś zupełnie nowego w swoim fachu i podzielić się wrażeniami z lotu. Bardzo ambitny pomysł, lekko szalony, ale zapewne wykonalny. O ile oczywiście wybrani do lotu w kosmos artyści będą zdrowi, bo przecież to ogromne przeciążenia dla organizmu. Yusaku spełni swoje marzenia o lataniu, a dodatkowo wprowadzi w życie wyjątkowy projekt. Trzymamy kciuki, bo przed całym zespołem Muska jeszcze wiele pracy, ale jeżeli im się uda, to przyszłość będzie przepiękna. Rakiet może być wykorzystywana do dalszych lotów, a nie tylko na Marsa. Tam będzie tylko przystanek po paliwo.

Kosmiczne technologie znajdziecie także w naszym sklepie internetowym pod tym adresem.

Źródło: DearMoon / YouTube / SpaceX

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...