Matebook X Pro

[MWC 2018] Huawei prezentuje Matebook X Pro oraz tablety MediaPad M5

Chiński gigant technologiczny w przeddzień rozpoczęcia targów technologicznych Mobile World Congress zaprezentował trzy nowe urządzenia. Matebook X Pro, czyli odpowiedź na MacBooka od Apple oraz dwa tablety MediaPad M5 8,4 oraz 10,8. Czy warto interesować się rzeczonym sprzętem?

Matebook X Pro

Nie ukrywam, że miałem cichą nadzieję na to, że Huawei pokaże dzisiaj nowe smartfony. Niestety tak się nie stało, ale na otarcie łez otrzymaliśmy komputer przenośny Matebook X Pro, w którym zastosowano kilka ciekawych rozwiązań. Fakt, Huawei zapowiedział również tablety MediaPad M5 o przekątnych ekranu 8,4-cala oraz 10,8-cala jednak nie wzbudzą one mojego zachwytu. Rynek tabletów kurczy się i jedyny progres, jaki na nim występuje, jest zasługą Apple.

Huawei Matebook X Pro

Matebook X Pro, co by nie mówić, stanowi solidną Windowsową alternatywę dla komputerów MacBook od Apple. Wygląd, konfiguracja sprzętowa oraz rozwiązania czynią laptopa niebywale ciekawą propozycją. Fakt, cena 5 000 PLN (w przeliczeniu na złotówki) za wersję podstawową wydaje się kwotą wysoką, jednak w dalszym ciągu jest to sprzęt tańszy od komputerów sadowników.

Matebook X Pro jest, mówiąc kolokwialnie, ładny. Sprzęt może się podobać, co zawdzięcza swojej smukłej konstrukcji o wadze 1,33 kg oraz olbrzymiej (czytaj — użytecznej) płytce dotykowej. Touchpad już dawno zastąpił u mnie mysz, dlatego podoba mi się rozwiązanie Huawei. Po bokach klawiatury umieszczono głośniki stereo, ale tym, co najmocniej przykuwa mój wzrok, jest kamerka. Nie umieszczono jej w górnej części ekranu, czyli tam, gdzie można by się jej spodziewać. Aparat ukryto pod specjalnym przyciskiem pomiędzy klawiszem F6 oraz F7. Sprytne. Po prawej stronie panelu zauważyć można czytnik linii papilarnych, który do złudzenia przypomina klawisz Home z iPhone’ów.

Dotykowy ekran o przekątnej 13,8-cala oraz rozdzielczości 3000 x 2000 pikseli robi wrażenie. Wyświetlacz okalają bardzo wąskie ramki, co wygląda naprawdę dobrze. Dzięki zastosowaniu grafiki NVIDIA GeForce MX150 producentowi udało się pozbyć wentylatorów, których tutaj nie uświadczymy. Urządzenie otrzyma procesor Intel Core-i7–8550U (wymiennie z i5) oraz od 8 do 16 GB pamięci operacyjnej RAM i 256/521 GB przestrzeni na dane użytkownika. Wspomniana wcześniej grafika GeForce MX150 może pochwalić się pamięcią równą 2 GB.

Na koniec warto wspomnieć o zastosowaniu odpornej na zachlapania klawiatury, akumulatora o pojemności 57,4 Wh, jednego portu USB-A oraz dwóch portów USB-C (zgodnych z Thunderbolt 3).

Tablety MediaPad M5

Matebook X Pro

Matebook X Pro to nie wszystko, czym pochwalił się dzisiaj Huawei. Firma pokazała również dwa tablety z serii MediaPad M5. Nie będę jednak udawał ekscytacji, gdyż takowa u mnie nie występuje. Tablety, same w sobie zaczynają być mi obojętne. Wyjątek stanowią niektóre modele Apple, lecz i tak nie zdecydowałbym się dziś na takową inwestycję. Niemniej, czuję się w obowiązku poinformować was o nowościach Huawei.

MediaPad M5 zarówno w wersji z ekranem o przekątnej 8,4-cala, jak i w opcji z 10,8-calowym wyświetlaczem został wyposażony w układ Kirin 960 oraz 4 GB pamięci operacyjnej RAM. Sprzęt wykonany z aluminium i szkła pracuje w rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Różnice pomiędzy wersjami są niewielkie i ograniczają się do głośników (mono/stereo) oraz akumulatora (5100 mAh/7500 mAh).

Ceny wahają się pod 349 Euro za MediaPad M5 w wersji 8,4 do kwoty 549 Euro za Media Pad M5 w wersji 10,8.

Źródło: Huawei

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...